Import cukru białego również spadł, ale mniej dynamicznie i obniżył się o 20,4% do 180 tys. ton, a jego wartość zmniejszyła się o 7,6% do 91 mln $. Średnia wartość celna cukru białego wzrosła o 16% do 535 USD/t. Według polskich danych, między styczniem a sierpniem 2016 roku wywóz cukru z Polski do Rosji wyniósł 12,1 tys. ton, tj. więcej o 6,4% o wartości 5,8 mln € - wyższej o 31,8%.
Cukier surowy był sprowadzany przede wszystkim z państw nienależących do Wspólnoty Państw Niepodległych, cukier biały zaś głównie z WNP. W omawianym okresie 49% zakupów cukru stanowił cukier surowy. Rok wcześniej jego udział był wyższy o 15 pp.
W sumie w okresie styczeń-sierpień 2016 roku Rosja zaimportowała 406,1 tys. ton cukru, co oznacza 42% spadek w relacji rocznej. Dane nie uwzględniają handlu z Białorusią i Kazachstanem, które są w unii celnej z Rosją.
Zdaniem FAPA/FAMMU, tegoroczna produkcja cukru ma być większa, ale dla zaspokojenia wewnętrznego popytu potrzebny będzie import. Rosja dąży jednak do samowystarczalności w sektorze cukru. Konflikt z Ukrainą, który skutkował silną deprecjacją rubla, mógł wesprzeć ten proces, bo zarówno konsumenci jak i przetwórcy musieli szukać krajowych odpowiedników importowanych towarów.