Po dynamicznych wzrostach notowanych w pierwszych siedmiu miesiącach br., sierpień przyniósł spadek wartości eksportu przetworów mleczarskich z Polski. Jak podkreśla Bank BGŻ istotnie zmniejszyły się obroty handlowe z Rosją, ale większa konkurencja na rynku unijnym spowodowała, że obniżył się też wywóz do krajów UE.
Eksport artykułów mlecznych
Według wstępnych danych Ministerstwa Finansów (za MRiRW) w sierpniu br. całkowita wartość eksportu artykułów mlecznych była o prawie 3% niższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku i osiągnęła poziom 135,5 mln euro. W przypadku Rosji spadek przekroczył 80%, a wartość sprzedaży wyniosła 2,3 mln euro wobec 12,4 mln euro w 2013 roku (zakaz eksportu do Rosji wszedł w życie 7 sierpnia br.).
Rosyjskie embargo zostało nałożone nie tylko na Polskę, ale wszystkie państwa UE, w związku z czym nasiliła się konkurencja na rynku wspólnotowym. W rezultacie w sierpniu spadł też wywóz przetworów mleczarskich do innych krajów UE. Jego wartość osiągnęła poziom 97,3 mln euro, tj. o ponad 5% niższy w relacji rocznej. W przypadku serów spadek sięgnął 11% do 39,5 mln euro, zaś serwatki – 20% do 7,7 mln euro. Wzrosła natomiast sprzedaż masła na rynek UE – o prawie 23% r/r do 8,9 mln euro.
W tej sytuacji rozwój handlu zagranicznego umożliwiają przede wszystkim kraje trzecie. W sierpniu wartość eksportu na rynki pozaunijne (oraz z wyłączeniem Rosji) wyniosła 35,8 mln euro i była o prawie 49% wyższa w porównaniu do analogicznego miesiąca przed rokiem. W przypadku mleka płynnego była ona 16-krotnie wyższa niż przed rokiem (wynosząc 2,1 mln euro). Ta zmiana to efekt zwiększonej sprzedaży na Białoruś – z 0,01 mln euro w sierpniu 2013 r. do 1,2 mln euro w br.
Eksport mleka w proszku
Cały czas rośnie również eksport mleka w proszku – w analizowanym miesiącu jego wartość była 3-krotnie wyższa niż przed rokiem i wyniosła 16,9 mln euro. Połowa przychodów (8,5 mln euro, 5-krotny wzrost w relacji rocznej) pochodziła ze sprzedaży na rynek algierski. W tym roku istotnie wzrósł również eksport do Nigerii – w samym sierpniu br. jego wartość wyniosła 3,3 mln euro, czyli tyle, ile w całym 2013 roku.
źródło: Gospodarz.pl/Bank BGŻ, foto:
istock