Eksport polskiej żywności wzrósł o ponad 6%

- GUS podał nowe, optymistyczne dane dotyczące naszego eksportu. Eksport za I półrocze wzrósł o 6,3% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. Dodatni bilans wyniósł prawie 12 mld złotych, przy ponad 4 mld złotych deficytu przed rokiem Znaczny udział w tych osiągnięciach miał sektor rolny, który zajmuje trzecią pozycję z 13% udziałem. Odnotowaliśmy 6,4% wzrost wartości eksportu artykułów rolno-spożywczych w minionym półroczu, przy wzroście importu jedynie o 1,9%. A to oznacza 17,7% wzrost dodatniego salda wymiany tymi produktami. Nowe rynki zdobywamy dlatego, że polskie produkty odznaczają się najwyższą, światową jakością– powiedział minister Marek Sawicki.

Eksport polskiej żywności wzrósł o ponad 6%

Eksport żywności z Polski

- Nie jest prawdą, że nie zabiegamy o pomoc dla polskich sadowników – stwierdził minister odnosząc się do słów Prezydenta RP Andrzeja Dudy wypowiedzianych w ostatnią sobotę podczas wizyty w gospodarstwie sadowniczym. - W 2014 roku ta branża, po wprowadzeniu rosyjskiego embarga uzyskała wsparcie ze środków krajowych w wysokości 120 mln złotych, a ze środków unijnych w wysokości 180 mln złotych. To na nasz wniosek Komisja Europejska przedłużyła wsparcie dla sektora owocowo-warzywnego, a Polska otrzyma około 1/3 wszystkich tych środków – dodał minister Sawicki.
+
Mówiąc o tym sektorze minister wyraził uznanie przedstawicielom Związku Sadowników RP oraz Unii Owocowej za ich bardzo aktywny udział w ciągu ostatnich 8 lat we wszystkich misjach targowych i wystawienniczych organizowanych w poszukiwaniu nowych rynków zbytu.
 
Uczestniczący w konferencji główny lekarz weterynarii Marek Pirsztuk oraz główny inspektor ochrony roślin i nasiennictwa Tadeusz Kłos przedstawili bliższe dane dotyczące ustalania warunków dostępu dla naszych produktów rolno-spożywczych do kolejnych rynków zbytu.

Walka o nwe rynki

Tylko w pierwszym półroczu tego roku uzgodnione zostały świadectwa zdrowia na wywóz z Polski do Algierii (konie, produkty z udziałem mięsa drobiowego, wołowego i owczego poddane obróbce termicznej w wysokiej temperaturze oraz pasze dla ryb), Azerbejdżanu (bydło hodowlane i użytkowe), Czarnogóry (produkty mleczne), Egiptu (mięso wieprzowe b/k, wyroby i produkty wieprzowe, mleko i produkty mleczarskie, mięso drobiowe i produkty mięsne), Indii (mleko i produkty mleczne oraz produkty rybołówstwa), Japonii (świnie hodowlane oraz produkty wołowe z mięsa importowanego). Ponadto uzgodnienia świadectw zdrowia dotyczyły Kazachstanu, Kirgistanu, Macedonii, Maroka, Meksyku, Nowej Zelandii, Panamy, Serbii, Singapuru, Tadżykistanu, Tajlandii, Tajwanu, Tunezji, Turcji, Ukrainy i USA. W efekcie nasze produkty obecne są już na 73 rynkach, nie licząc całego rynku Unii Europejskiej.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: