Analitycy z Oil World szacują, że spodziewana nadwyżka produkcji nad zużyciem będzie wynikała głównie z większych zbiorów słonecznika oraz nasion soi, ale przy założeniu realizacji korzystnych warunków pogodowych.
Światowa produkcja 17 olejów jadalnych i tłuszczów ma wynieść 193,8 mln ton w roku handlowym kończącym się we wrześniu 2014 roku, a to oznacza o 3,5% wzrost w porównaniu z kończącym się sezonem, kiedy to było 187,3 mln ton.
Natomiast światowa konsumpcja jest prognozowana na 192,9 mln ton wobec 187,6 mln ton w sezonie 2012/13. Jeśli te bardzo optymistyczne przewidywania zostaną zrealizowane, to zapasy końcowe wzrosną z 23,6 mln ton do 24,2 mln ton.
Komisja Europejska do 2020 roku zaproponowała wyznaczenie 5% pułapu zużycia biopaliw produkowanych na bazie surowców rolnych, takich jak zboża, buraki cukrowe czy nasiona oleistych, w paliwach konwencjonalnych. Podobnie w ubiegłym miesiącu Komitet Rolny Parlamentu Europejskiego opowiedział się za nie zwiększaniem udziału biopaliw wytwarzanych z surowców rolnych powyżej 6,5%, jednocześnie optując za wyznaczeniem obligatoryjnych udziałów zużycia dla biopaliw zaawansowanych.