Powodem zniżki cen była duża podaż, przy nieznacznych zmianach zapotrzebowania ze strony przemysłu przetwórczego oraz spadek cen na świecie. Ceny zbytu cukru paczkowanego w kwietniu br. zmalały o 1,5% do 2,64 zł/kg, ale nadal były o 6% większe niż przed rokiem.
Średnia cena detaliczna w kwietniu br. wyniosła 3,17 zł/kg i była o 0,6% mniejsza niż w marcu, ale nadal o 15,7% wyższa niż kwietniu 2016 r. Dalszy spadek cen na krajowym rynku będzie miał negatywny wpływ na sytuację finansową przemysłu cukrowniczego i rentowność uprawy buraków cukrowych, gdyż ceny skupu w umowach kontraktacyjnych są uzależnione od cen cukru.
Jak podaje Piotr Szajner z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, wysokie ceny detaliczne spowodowały, że 2016 r. bezpośrednią konsumpcję cukru, z wykluczeniem artykułów spożywczych zawierających cukier, w gospodarstwach domowych zmalało o 6,5% do 12,2 kg/osobę.
Utrzymały się spore różnice w poziomie spożycia w poszczególnych typach gospodarstw domowych. Największa konsumpcja wystąpiła tradycyjnie w gospodarstwach domowych rolników - 20 kg/osobę oraz emerytów - 16,5 kg/osobę. Najmniej cukru spożywają gospodarstwa domowe osób pracujących na własny rachunek - 8,5 kg/osobę i pracowników - 10,2 kg/osobę.