Ceny cukru
Bardzo dużą dynamiką spadku charakteryzował się ostatni tydzień. Cukier surowy w Nowym Jorku staniał w tym okresie o 7% do 330,1 USD/t, a biały w Londynie również o 7% do 396,6 USD/t. W skali miesiąca notowania były mniejsze o odpowiednio 9 i 8%, a w obrębie roku odpowiednio o 15 i 20%. Aktualne notowania cukru surowego są najniższe od 4 lat.
Sytuacja w Brazylii jest kluczowa globalnych cen. Zbiory trzciny cukrowej i produkcja cukru mają być niższe aż o 9% w skali roku w rejonie środkowo-południowym kraju, gdzie zbiera się 90% trzciny. Na razie jednak, z uwagi na sprzyjające warunki pogodowe, tempo kampanii jest lepsze niż przed rokiem.
Mniej niż oczekiwano trzciny cukrowej trafia do rafinerii. Powoduje to dużą podaż cukru z Brazylii, której udział w jego światowym eksporcie wynosi 45-50%. Sezon 2013/2014 jest też czwartym z rzędu, który charakteryzuje większa produkcja niż konsumpcja, co doprowadziło do nagromadzenia wysokich zapasów. To z kolei przekłada się na spadek cen cukru. Dalsze zniżki wynikają również z nie tak mocnego popytu, jaki wydawałoby się powinny wygenerować niskie ceny. Na ostatnie silne przeceny cukru na giełdach wpływ miały także sytuacja techniczna rynku i umacniający się dolar.
Jednak coraz więcej ośrodków analitycznych przewiduje, że w sezonie 2014/2015 w skali światowej wystąpi deficyt na rynku cukru. To powinno nie tylko zahamować spadki, ale także przełożyć się na zwyżki.
Ceny kakao
Przełom sierpnia i września przyniósł obniżki notowań kakao na giełdach. W Nowym Jorku i Londynie ziarno potaniało po 3% do odpowiednio 3049 USD/t i 1966 BGP/t. W ujęciu rocznym kakao jest jednak droższe o 18%. Po przebiciu najwyższych od trzech lat cen, kakao zaczęło tanieć. Stało się tak z uwagi na długo utrzymujące się wysokie ceny, które zmniejszyły popyt na ziarno w Europie, głównym rejonie konsumpcji. Poza tym Międzynarodowo Organizacja Kakao (ICCO) obniżyła kolejny raz prognozę deficytu na rynku kakao do zaledwie 75 tys. ton w stosunku do 193 tys. ton w sezonie 2012/2013.