Handel zagraniczny produktami mleczarskimi

Dynamicznie rosnące zapotrzebowanie na przetwory mleczne w krajach rozwijających się jest głównym stymulatorem rozwoju światowej produkcji mleka surowego – podaje ARR.

Handel zagraniczny produktami mleczarskimi
Według szacunków FAO, światowa produkcja mleka w 2013 r. może wynieść 784 mln ton i będzie o 2% wyższa niż w 2012 r. Znaczny wzrost o blisko 4% prognozowany jest głównie w krajach rozwijających się, a przede wszystkim w Indiach i w Chinach. Z kolei w państwach rozwiniętych produkcja będzie tylko o 0,6% większa. W Unii Europejskiej produkcja mleka prawdopodobnie utrzyma się na poziomie zbliżonym do roku minionego i będzie na poziomie około 157 mln ton.
 
Odtłuszczone mleko w proszku, zarówno w UE jak i w Polsce, jest produktem typowo eksportowym. Jednakże od początku 2013 roku, w wyniku mniejszej niż przed rokiem produkcji OMP, mniejszy jest również jego wysyłka. W okresie styczeń-kwiecień 2013 r. poza obszar celny UE wywieziono 129 tys. ton OMP, czyli jest to o 35% mniej niż w 2012 r.
 
Spadkowi ulega również eksport OMP z Polski, ze względu na jego niską opłacalność. W okresie pierwszych czterech miesięcy 2013 r. był on o 22% niższy niż przed rokiem i wyniósł 19 tys. ton. W całym 2013 r. eksport odtłuszczonego mleka w proszku z Polski może być o 4% mniejszy i być na poziomie blisko 75 tys. ton.
 
Większe niż przed rokiem ceny odtłuszczonego mleka w proszku na rynkach zagranicznych przyczyniają się do ograniczania jego importu. W omawianym czasie import OMP do Polski obniżył się o 11% i wyniósł 6 tys. ton. Ocenia się, że w całym 2013 r. przywóz OMP ukształtuje się na poziomie zbliżonym do notowanego w roku ubiegłym.
 
Duży popyt na masło ze strony krajów Azji Południowo-Wschodniej, Bliskiego Wschodu oraz Rosji, a także jego wysokie ceny na rynku światowym pobudzają eksport tego produktu z UE. Jak wynika z danych Komisji Europejskiej, w okresie styczeń – kwiecień 2013 r. wysyłka masła poza obszar celny UE wyniosła 33 tys. ton i był o 14% wyższa niż przed rokiem. Polski handel zagraniczny masłem jest silnie powiązany z rynkiem unijnym.
 
Głównymi partnerami Polski w eksporcie i imporcie są państwa członkowskie UE, a tylko niewielkie ilości masła wysyłane są z Polski bezpośrednio do krajów trzecich. W analizowanym czasie z kraju wywieziono 13 tys. ton masła, tj. 20% zwyżka w relacji rocznej. Ze względu na ograniczoną konsumpcję masła oraz istniejące nadwyżki tego produktu w kraju, a także konkurencyjność cenową polskiego masła w stosunku do oferty innych znaczących unijnych eksporterów, przewiduje się, że eksport masła z Polski w 2013 r. będzie o 17% wyższy i może wynieść około 35 tys. ton.
 
Import masła do Polski jest minimalny i stanowi uzupełnienie krajowej oferty asortymentowej. W okresie styczeń – kwiecień 2013 roku do Polski sprowadzono 3 tys. ton masła, a więc o 9% więcej niż przed rokiem. Prognozuje się, że w całym 2013 r. import może być nieco wyższy niż przed rokiem.


Tagi:
źródło: