W związku z tym cukier surowy potaniał odpowiednio w relacji tygodniowej o 3%, miesięcznej o 5%, rocznej o 18%.
W przypadku cukru białego to zniżki o 2% w ciągu tygodnia, o 6% w obrębie miesiąca oraz o 17% w ujęciu rocznym.
W rezultacie cukier jest najtańszy od prawie 3 lat.
Główną przyczyną tak sporych obniżek jest zapowiedź rekordowej produkcji cukru w Brazylii, która jest jego największym producentem i eksporterem. Kampania już ruszyła i jej tempo wskazuje na bardzo dobre wyniki. Większa niż oczekiwano ma być także produkcja tego surowca w Meksyku i Tajlandii.
Ponadto za przeceną przemawiała też realizacja majowego kontraktu terminowego na cukier surowy w Nowym Jorku, która przekroczyła 1,4 mln ton (najwięcej od 30 lat!) oraz umacniający się dolar. Najprawdopodobniej tak spora ilość cukru na rynku zostanie skierowana przede wszystkim do Azji i na Bliski Wschód wpłynie na spadek cen tego surowca.
Aktualnie realnym scenariuszem są dalsze obniżki notowań cukru, ale należy pamiętać, że obecnie ceny tego surowca są poniżej kosztów produkcji w Brazylii i trudno oczekiwać, żeby taki stan utrzymał się dłużej.
Póki co spadek cen cukru rekompensuje Brazylijczykom do pewnego stopnia zwiększenie o 5 pp. do 25% obowiązkowego progu blendigu dla bioetanolu, który generuje wzmożony popyt na to paliwo w Brazylii – podkreśla FAPA/FAMMU na podstawie Reuters, LIFFE, ICE.