Kategorie
Zobacz również tu
-
Stosuj bezpiecznie środki ochrony roślin
2024-11-18 -
Wrześniowy skup mleka
2024-11-18 -
Ceny serów w Polsce (3.11.2024)
2024-11-18
Poznaj produkty
-
Ładowacz czołowy T241 – 1300/1600kg
2016-01-11 -
Nawóz Actipol DTPA Mn-10
2014-02-21 -
Filtr 110 l/min
2013-12-13 -
Wóz paszowy jednoślimakowy DAFAGRO T-REX
2020-03-13 -
PROKMAR DF 504 Ciągnik Komunalny 4WD
2014-01-23 -
Kosiarka spalinowa NAC S510V
2014-05-12
ARiMR: Polski sektor owocowo-warzywny wykorzystał swoją szansę
W ciągu ostatnich 11 lat do 314 grup zrzeszających producentów owoców i warzyw trafiło ponad 7 mld zł unijnego wsparcia. Środki przekazane za pośrednictwem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zostały dobrze wykorzystane, a rodzime firmy stały się liczącą siłą na unijnym i światowym rynku.
Kluczowa pomoc z UE
Jak wskazuje ARiMR, za sukcesem polskich grup produkujących owoce i warzywa stoją wielkie inwestycje, których nie dałoby się zrealizować, gdyby nie unijna pomoc. Dzięki niej producenci zrzeszeni w tych grupach mogli kupić nowoczesne maszyny do zbioru owoców i warzyw czy wybudować magazyny, w których można je przechowywać. Inwestowali także w nowoczesne maszyny i urządzenia, służące do mycia, czyszczenia, sortowania, pakowania czy konfekcjonowania owoców i warzyw, oraz środki transportu gotowych produktów. Tak przygotowane grupy producentów owoców i warzyw mogły stawić czoła nie tylko światowej i europejskiej konkurencji, ale także niespodziewanym zdarzeniom, takim jak choćby nałożenie przez Rosję embarga na polskie produkty. Wysoko rozwinięty i niezwykle nowoczesny system przechowalnictwa wprowadzony przez nasze grupy umożliwia magazynowanie produktów w długim okresie czasu bez obniżania ich jakości. W warunkach embarga pozwoliło to grupom zyskać czas na poszukiwanie nowych kanałów dystrybucji ich towarów i podjęcie działań zmierzających do dywersyfikacji rynków zbytu.
Produkty dobrej jakości
Produkty wytwarzane przez grupy owocowo-warzywne są nie tylko dobrej jakości, ale charakteryzują się również jednorodnością asortymentu, co sprawia, że są one chętniej odbierane przez duże centra handlowe.
Rolnicy, którzy zdecydowali się zrzeszać i podjąć działalność w zorganizowanej formie jaką jest grupa producentów, uzyskują większy dostęp do rynku oraz większą stabilizację cen, obniżają koszty produkcji i sprzedaży poprzez wspólne inwestowanie oraz wspólne dokonywanie zakupów środków do produkcji.
Grupy producentów owoców i warzyw stały się ważnym czynnikiem rozwoju lokalnych społeczności
Warto również zwrócić uwagę na to, że grupy producentów owoców i warzyw stały się ważnym czynnikiem rozwoju lokalnych społeczności, gdyż tworzą miejsca pracy, generują lokalne wpływy podatkowe, prowadzą do zwiększenia dochodowości produkcji rolnej, a tym samym do poprawy jakości życia na wsi.
Sukces grup producentów owoców i warzyw jest dowodem na to, że wspólne działanie pozwala zrealizować to, co w pojedynkę byłoby trudne, czy wręcz niemożliwe. Organizacje te są na polskim rynku poważnym partnerem biznesowym i społecznym. Potencjał produkcyjny i sprzedażowy, którym dysponują, nie tylko umożliwia im nawiązywanie trwałych relacji biznesowych, ale także pozwala na dostosowanie się do zróżnicowanych potrzeb kontrahentów. Tak duże podmioty, dzięki skali produkcji, są w stanie szybko przygotować zamówienie o pożądanych przez zamawiającego cechach, właściwej, nawet dużej ilości, odpowiednio przygotowane i opakowane, a do tego wysokiej jakości.