Zmiana rozporządzenia odnośnie zasad higieny środków spożywczych

Rozporządzenie nr 852/2004 ustanawia ogólne zasady higieny środków spożywczych. Jego ostatnia zmiana dotyczy zarządzania alergenami, warunków redystrybucji żywności i kultury bezpieczeństwa żywności.

Zmiana rozporządzenia odnośnie zasad higieny środków spożywczych
Zarządzanie alergenami

Sprzętu, środków transportu i pojemników używanych do zbierania, transportu lub przechowywania jednej z substancji lub produktów powodujących alergie lub reakcje nietolerancji nie stosuje się do zbierania, transportu lub przechowywania żywności niezawierającej danego alergenu, chyba że zostały one oczyszczone i sprawdzone przynajmniej pod kątem braku widocznych fragmentów tej substancji lub produktu.
Warunki redystrybucji żywności 

Podmioty prowadzące przedsiębiorstwa spożywcze mogą redystrybuować żywność na cele charytatywne, jeśli regularnie sprawdzają jej przydatność do spożycia przez ludzi oraz brak szkodliwości dla ich zdrowia. Powinny brać przy tym pod uwagę: 
  • Okres przydatności do spożycia zapewniający wystarczająco długi pozostały czas przechowywania. W zależności od sposobu znakowania żywności w zakresie okresu przydatności do spożycia, jej redystrybucja dozwolona jest: przed jego upływem (w przypadku żywności opatrzonej terminem przydatności do spożycia), zarówno przed, jak i po jego upływie (w przypadku żywności opatrzonej datą minimalnej trwałości) lub w dowolnym momencie (w przypadku żywności, dla której podawanie daty minimalnej trwałości nie jest obowiązkowe). 
  • Warunki przechowywania i transportu.
  • Cechy organoleptyczne.
  • Zapewnienie identyfikowalności produktów pochodzenia zwierzęcego.
  • Integralność opakowania i datę zamrożenia (w stosownych przypadkach).
Kultura bezpieczeństwa żywności

Podmioty prowadzące przedsiębiorstwa spożywcze powinny wdrożyć i utrzymywać odpowiednią kulturę bezpieczeństwa żywności, która obejmuje m.in.: 
  • Zaangażowanie kierownictwa oraz wszystkich pracowników w bezpieczną produkcję i dystrybucję żywności.
  • Świadomość zagrożeń oraz znaczenia bezpieczeństwa i higieny żywności.
  • Otwartą i jasną komunikację.
  • Wystarczającą dostępność zasobów niezbędnych do zapewnienia właściwego obchodzenia się z żywnością.


Tagi:
źródło: