Wnioski KRIR ws. obrotu nieruchomościami rolnymi

Realizując wnioski z XIV Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych samorząd rolniczy w dniu 17 października 2014 r. zwrócił się do Prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych Leszka Świętochowskiego w następujących kwestiach.

Wnioski KRIR ws. obrotu nieruchomościami rolnymi

Bezumowne użytkowanie małych działek do 5 ha

Kolejny raz samorząd rolniczy przedstawił problem użytkowania bezumownego małych działek do 5 ha, które według samorządu rolniczego rozliczane powinno być w sposób pozwalający ANR na odzyskanie kosztów dzierżawy i podatku rolnego, a nie pobieranie wysokich kar finansowych. ANR powinna stosować umorzenia, zwolnienia i rozkładanie należności na raty, ponieważ problem dotyczy wielu małych działek na wsi, tzw. nauczycielskich, o których wielu użytkujących nie miało nawet świadomości, czyją są własnością.

Młodzi rolnicy bez obowiązku 5 lat zamieszkania na terenie danej gminy

Ostatnia kwestia poruszona podczas posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych dotyczyła utworzenia nowych gospodarstw przez młodych rolników. Samorząd rolniczy zawnioskował o stosowne zmiany przepisów ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, by w wyjątkowych sytuacjach, po obligatoryjnej (tylko w takim przypadku), pozytywnej opinii właściwej izby rolniczej, zwalniać młodych ludzi, uczestników przetargu, z obowiązku 5 lat zamieszkania na terenie danej gminy, by mogli oni zakupić grunty na stworzenie bądź rozwój gospodarstwa.

Rzetelność operatu szacunkowego

Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się także w sprawie wyjaśnienia, czy i na jakich zasadach rolnicy korzystający z prawa pierwszeństwa nabycia dzierżawionych gruntów mają prawo do zapoznania się z wyceną sporządzoną przez ANR oraz do jej kopiowania i porównania. W wielu przypadkach rolnicy spotykają się z odmową w tym zakresie, uzasadnianą prawami autorskimi, a chcieliby sprawdzić rzetelność przeprowadzonego operatu szacunkowego oraz uczestniczyć w wizji lokalnej gruntów, lub przynajmniej być informowani o jej terminie. Jeśli zdarzają się takie przypadki, to należy odpowiednio zmienić procedury i umożliwić kopiowanie dokumentacji, o co wnioskuje Krajowa Rada Izb Rolniczych.

Wnioski przekazane zostały do wiadomości również Ministrowi Rolnictwa i Rozowju Wsi.



Tagi:
źródło: