Kategorie
Zobacz również tu
-
Ceny zbóż w kraju (8.12.2024)
2024-12-17
Poznaj produkty
-
McHale F5500 stałokomorowa prasa rolująca
2014-02-12 -
Uchwyt do nagrzewnic wodnych Blowair
2013-09-02 -
Roztrząsacz obornika SIP ORION 50 ALP
2020-07-23 -
HF czarno-biały wycena genomowa: Gywer RDC
2020-09-08
Wnioski KRIR ws. obrotu nieruchomościami rolnymi
Realizując wnioski z XIV Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych samorząd rolniczy w dniu 17 października 2014 r. zwrócił się do Prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych Leszka Świętochowskiego w następujących kwestiach.
Zmiany w zasadach przedłużania umów dzierżaw
Krajowa Rada Izb Rolniczcyh zawnioskowała o wprowadzenie zmian w zasadach przedłużania umów dzierżaw przez Agencję Nieruchomości Rolnych, ponieważ rolnicy dzisiaj nie są w stanie kupić tych gruntów po oferowanych cenach. Zadłużanie się na ogromne kwoty w przypadku zakupu 5-10 ha gruntów może zachwiać płynnością finansową gospodarstw, które od dziesięciu lat modernizują się i poprawiają swoją konkurencyjność. Związane jest to także z obecną, trudną sytuacją w rolnictwie, związaną z rosyjskim embargiem na towary rolno-spożywcze oraz wystąpieniem wirusa ASF na terenie Polski.
Udostępnienie działek usytuowanych między własnymi działkami rolników
Kolejną kwestią jest nadal występujący w Polsce problem dużej ilości działek usytuowanych między własnymi działkami rolników, o niewielkim areale od 0,1 do 2 ha, które należą do Zasobów ANR. Aktualnie nikt ich nie uprawia i zarastają chwastami i drzewami. Z powodu ich wysokich cen, brak jest zainteresowania ich zakupem. Należałoby zatem oddać rolnikom takie działki w użyczenie lub dzierżawę, za niższy czynsz, gdyż są to zazwyczaj grunty słabe i już zdegradowane. Działki te powinny być zbyte sąsiadującym właścicielom, poprzez zastosowanie uproszczonej wyceny wyliczonej wg cen żyta, a nie operatu szacunkowego wg wartości rynkowej i przetargu ograniczonego na podstawie tak wyliczonej ceny, a w przypadku braku chętnych, przeprowadzenia drugiego przetargu ograniczonego ze znacznie obniżoną ceną. W ostateczności, w przypadku braku chętnych w kolejnych przetargach, należałoby przekazać te działki nieodpłatnie na rzecz samorządów lokalnych lub Lasów Państwowych.
Czytaj dalej na następnej stronie...