Walka z nielegalnym handlem zagrożonymi gatunkami trwa

Społeczność międzynarodowa połączyła siły na rzecz walki z przestępczością wobec dzikiej fauny i flory gatunków zagrożonych wyginięciem w ramach operacji „THUNDERSTORM”.

Walka z nielegalnym handlem zagrożonymi gatunkami trwa
Nielegalne pozyskiwanie i sprzedaż rogów nosorożców angażuje przestępczość zorganizowaną ze względu na duże zyski osiągane przemytu i sprzedaży - czarnorynkowa wartość rogu nosorożca sięga nawet 80 tys. USD za 1 kg. Walka z kłusownictwem i przemytem rogów nosorożców jest niezwykle wymagającym wyzwaniem, szczególnie ze względu na fakt, że przestępczość w tym zakresie dopasowuje się do wymierzanych w nią działań służb egzekwujących prawo. Przykładem tego jest metoda, którą nazwano „pseudo-myślistwem”. Polega na wynajmowaniu osób, w tym również licencjonowanych myśliwych, w celu legalnego pozyskania trofeum nosorożca (łącznie z rogami) w ramach autoryzowanego przez organy ochrony przyrody RPA polowania. Rogi są następnie oddawane przez myśliwych pośrednikom i przekazywane dalej przemytniczym łańcuchem aż do ostatecznego zleceniodawcy. Poza nagannym, również ze względów etyki łowieckiej, podejściem myśliwych, działanie takie niesie również ze sobą znamiona przestępstwa i konsekwencje karne.
 
W związku z postulowaną przez Ministerstwo Środowiska koniecznością przeprowadzenia przez właściwe służby kontroli w zakresie potencjalnego nielegalnego obrotu trofeami myśliwskimi w postaci rogów nosorożca sprowadzonymi do celów prywatnych, Komenda Wojewódzka w Opolu prowadzi śledztwo pod nadzorem tamtejszej Prokuratury Okręgowej. Ministerstwo Środowiska postrzega to pierwsze w Polsce śledztwo związane z omawianą problematyką jako priorytetowe m.in. ze względu na fakt możliwości wykrycia większego niż w Czechach (pod względem czarnorynkowej wartości „upłynnionych” rogów nosorożców) procederu związanego z rażącym naruszeniem przepisów Unii Europejskiej w zakresie CITES.
 
Polska będąc członkiem UE zobligowana jest do wdrażania i skutecznego egzekwowania przepisów w tym zakresie oraz realizowania przyjętego w 2016 r. „Planu działań UE przeciwko nielegalnemu handlowi dziką fauną i florą” zakładającego zwiększenie wysiłków na rzecz walki z przestępczością dotyczącą gatunków zagrożonych wyginięciem, w szczególności o charakterze zorganizowanym.


Tagi:
źródło: