UE: Redukcja stada zwierząt w celu zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych?

W związku z raportem Wspólnego Centrum Badawczego Komisji Europejskiej “An economic assessment of GHG mitigation policy options for EU agriculture” oraz mającym się odbyć pod koniec października 2015 r. głosowaniem Parlamentu Europejskiego na temat redukcji gazów cieplarnianych w rolnictwie, 16 września 2015 r. Zarząd KRIR wystąpił do polskich Europarlamentarzystów o odrzucenie w październikowym głosowaniu Dyrektywy o Krajowych Pułapach Emisji.

UE: Redukcja stada zwierząt w celu zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych?
Wielkość emisji gazów z produkcji zwierzęcej zależy zarówno od pogłowia poszczególnych gatunków zwierząt jak też od poziomu wydajności oraz systemu utrzymania. Wymienione wskaźniki zmieniają się w czasie. Liczebność zwierząt monitoruje na bieżąco Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Poziom produkcji znany jest z wyników kontroli użytkowości prowadzonej przez związki hodowców i producentów zwierząt, a także przez GUS nad obrotem zwierzętami i produktami pochodzenia zwierzęcego. Natomiast brak jest całościowego rozeznania o zakresie stosowania poszczególnych systemów utrzymania zwierząt oraz przechowywania nawozów naturalnych. Ten ostatni czynnik ma znaczący wpływ na emisję gazów. Na wielkość emisji ma wpływ poziom produkcji jak np. mleka na wielkość emisji metanu, system utrzymania i ilość zużywanej ściółki. Jak podaje Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Poznaniu od krowy wydajności 4-6 tys. kg mleka rocznie utrzymywanej na głębokim oborniku emitowanych jest 7,89 kg N-NH3 rok i sztukę, a przy utrzymaniu bezściołowym 20,85 kg, czyli prawie trzykrotnie więcej.

Zarząd KRIR (w naszej opinii słusznie) nie zgadza się z tym raportem, który w ocenie samorządu rolniczego jest lobbingiem, inspirowanym przez zainteresowanych, którzy chcą zaszkodzić polskiemu rolnictwu. Nie wyklucza się, że wzrost ilości gazów cieplarnianych jest w pewnej części związany z działalnością człowieka, jednak nieuzasadnione jest podejmowanie radykalnych i ogromnie kosztownych działań gospodarczych zmierzających do redukcji emisji wybranych gazów cieplarnianych, poprzez zmuszanie do redukcji pogłowia przez rolników. Trzeba pamiętać, że duże ilości gazów cieplarnianych uwalniane są do atmosfery w procesie erupcji wulkanów, podczas pożarów lasów oraz sztormów na oceanach i morzach. Do atmosfery emitowane są inne gazy z przemysłu oraz spaliny z sektora motoryzacyjnego, które są bardziej szkodliwe dla środowiska.

Zdaniem Zarządu KRIR wiedza naukowa o możliwości magazynowania węgla i jego emisji z gleb oraz efekty różnych metod gospodarowania na glebach, jest jeszcze zbyt mała, a rolnicy ponownie staną się ofiarami polityki prowadzonej przez władze UE. Już w wyniku sankcji nałożonych na Rosję przez UE, unijny eksport rolno-spożywczy obniżył się o 5,5 mld euro, czyli prawie o połowę.

O informację na tameta podejmowanych działań w tej sprawie przez Rząd RP Zarząd wystapił także do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.


Tagi:
źródło: