Kategorie
Zobacz również tu
-
Ceny zbóż w kraju (8.12.2024)
2024-12-17
Poznaj produkty
-
Mlekomat jednozbiornikowy Mi
2012-12-31 -
DEPAL 9 - Środek do usuwania kamienia i rdzy
2013-01-08 -
Zestaw do Ad Blue BASIC
2016-04-14 -
Zbieracz cebuli KRUKOWIAK SATURN Z-437
2012-03-15
Prezydent podpisał ustawę o nasiennictwie
Według przewidywań Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w piątek ustawę o nasiennictwie, która nie tylko zezwala na handel nasionami genetycznie modyfikowanymi ale także dopuszcza rejestrację nasion GMO i zezwala na obrót nimi w naszym kraju.
Podpisana przez głowę państwa ustawa o nasiennictwie zawiera przede wszystkim dwie regulacje związane z roślinami genetycznie modyfikowanymi. Po pierwsze dopuszcza ona rejestrację nasion GMO, jednocześnie legalizując obrót nimi na terenie Polski. Po drugie zezwala na wytwarzanie i wprowadzanie do obrotu materiału siewnego, w tym odmian regionalnych i amatorskich.
Ponadto, w ustawie określono zasady dotyczące zgłaszania i rejestracji odmian uprawnych przez Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych oraz sprecyzowano przepisy dotyczące wytwarzania i oceny materiału siewnego roślin rolniczych, warzywnych, szkółkarskich, a także materiału rozmnożeniowego roślin warzywnych i ozdobnych.
Ustawa o nasiennictwie budzi kontrowersje, które ma jednak w pełni rozwiać decyzja ministra rolnictwa. Zniesienie zakazów nie oznacza bowiem zmiany podejścia do zagadnień GMO. Po wejściu ustawy w życie, na podstawie art. 104 ust. 9 zostaną wydane przez Radę Ministrów dwa rozporządzenia wprowadzające zakaz stosowania materiału siewnego kukurydzy MON 810 i ziemniaka Amflora, jedynych w tej chwili roślin GMO dopuszczonych do obrotu na terenie Unii Europejskiej.
Warto zaznaczyć, że Polska była poniekąd postawiona pod ścianą w sprawie zmodyfikowania zapisów dotyczących ustawy o nasiennictwie, gdybyśmy tego nie zrobili musielibyśmy zapłacić ok. 1 mld zł kary za niedostosowanie naszych przepisów do regulacji unijnych.