W trakcie 46. posiedzenia Sejmu, które odbyło się w dniach 23-26 lipca 2013 r., Izba znowelizowała ustawę o scalaniu i wymianie gruntów, czyli dotyczącą procesu likwidującego rozbicie gospodarstw rolnych na niewielkie działki o różnych kształtach i rozmiarach.
Nowe rozwiązania mają umożliwić częstsze i skuteczniejsze stosowanie procedury scaleniowej, która ułatwia prowadzenie racjonalnej gospodarki rolnej. Nowelizacja rozszerza katalog uczestników scalenia o inwestora, rozumianego jako podmiot realizujący lub zamierzający realizować inwestycję celu publicznego.
Do tej pory uczestnikami postępowania byli wyłącznie właściciele i użytkownicy gruntów. Zmiany modyfikują też procedurę wszczynania postępowania scaleniowego z urzędu. Nowelizacja uprawnia inwestora lub organ właściwy w zakresie ochrony przyrody do składania wniosków w tym zakresie.
Ustawa określa też m.in., kto ponosi koszty scalenia. Będą to inwestorzy lub organ właściwy w zakresie ochrony przyrody, jeżeli to on wystąpił z wnioskiem o scalenie.
Nowelizacja przewiduje też odstąpienie od wyjątków ustawowych wskazujących grunty, które dotychczas nie mogły być objęte scaleniem. Są to m.in. grunty, na których znajdują się zakłady górnicze i przemysłowe.
Nowelizacja uściśla także tzw. zasadę ekwiwalentności rozliczenia między uczestnikami postępowania scaleniowego. Ustawa wprowadza także zmianę w zakresie wydzielania gruntów z Zasobów Własności Rolnej Skarbu Państwa na cele miejscowej użyteczności publicznej. Nie będzie już konieczności uzyskiwania zgody na wydzielenie od zarządzającej gruntami Agencji Nieruchomości Rolnych. Nowelizacja będzie następnie przedmiotem prac Senatu.
źródło: Gospodarz.pl/KRIR, autor: Katarzyna Kuznowicz, foto:
ANR