Kategorie
Zobacz również tu
-
Zużycie gazu ziemnego
2025-01-21
Poznaj produkty
-
Malowanie ciekłe
2016-04-20 -
Rivakka - Gniotownik Greenmaker G7
2015-04-03 -
Mitsubishi MT2001X
2011-09-07 -
Osprzęt do ładowaczy
2016-01-11 -
Lusterka do ciągników John Deere GL0511
2011-12-14 -
Preparat do dezynfekcji VIRON FF DDD-1
2020-04-21 -
Opryskiwacze,zraszacze IGLACO
2013-02-26
MRiRW: Pomiary za pomocą GPS na pofałdowanych obszarach rolniczych bez większych błędów
W związku z wystąpieniem Zarządu KRIR na wniosek Podkarpackiej Izby Rolniczej w sprawie błędów w pomiarach działek rolnych na terenach pofałdowanych z wykorzystaniem GPS, resort rolnictwa poinformował, że zgodnie z art. 33 rozporządzenia Komisji (WE) nr 1122/2009, odnośnie kontroli na miejscu dotyczących wniosków w ramach systemów pomocy obszarowej, państwa członkowskie mogą wykorzystywać techniki teledetekcji i techniki globalnego systemu nawigacji satelitarnej.
Ponadto, zgodnie art. 34 ww. rozporzÄ…dzenia „powierzchniÄ™ dziaÅ‚ek rolnych okreÅ›la siÄ™ za pomocÄ… dowolnych Å›rodków zapewniajÄ…cych jakość pomiaru przynajmniej równoważnÄ… wymaganej przez obowiÄ…zujÄ…ce na poziomie Wspólnoty normy techniczne „. A zatem, akty prawne UE pozwalajÄ… na korzystanie z technik teledetekcji oraz technik globalnego systemu nawigacji satelitarnej, nie wskazujÄ… jednak konkretnych modeli GPS kwalifikujÄ…cych siÄ™ do wykorzystywania w procesie kontroli.
Dodatkowo, MRiRW podkreÅ›liÅ‚o, iż implementacja ww. przepisów rozporzÄ…dzenia KE znalazÅ‚a również odzwierciedlenie w aktach krajowych m.in. w rozporzÄ…dzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 8 grudnia 2010 r., w sprawie warunków, jakie powinny speÅ‚niać jednostki organizacyjne, którym można powierzyć przeprowadzenie kontroli dotyczÄ…cych pÅ‚atnoÅ›ci w ramach systemów wsparcia bezpoÅ›redniego (Dz. U. z 2010 r. Nr 240, poz. 1605).
Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 4 lit. a, przeprowadzenie kontroli na miejscu, może być powierzone jednostce organizacyjnej, która m.in. zapewnia sprzÄ™t pomiarowy umożliwiajÄ…cy sprawne przeprowadzenie pomiarów zgodnie z art. 34 ust. 1 rozporzÄ…dzenia Komisji (WE) nr 1122/2009.
Z kolei obowiÄ…zujÄ…ce na terenie Unii Europejskiej normy techniczne i wymagania dotyczÄ…ce odbiorników (GPS) GNSS biorÄ…cych udziaÅ‚ w kampaniach kontrolnych opisane zostaÅ‚y przez wspólny OÅ›rodek Badawczy Komisji Europejskiej - Joint Research Centre (JRC) w Isprze i opublikowane przez Biuro Oficjalnych Publikacji KE w Luxemburgu pod numerem katalogowym LB-80-08-274-EN-C.
Dodatkowo, jak wynika z informacji przekazanych przez AgencjÄ™ Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pomiary powierzchni dziaÅ‚ek rolnych z wykorzystaniem techniki GPS na pofaÅ‚dowanych obszarach rolniczych nie sÄ… obarczone wiÄ™kszymi bÅ‚Ä™dami, niż te realizowane na obszarach nizinnych. Wysokość nad poziomem morza również nie ma wpÅ‚ywu na jakość pomiarów GPS. Jak wskazuje ARiMR utrudnienia w rozprzestrzenianiu sygnaÅ‚u GPS mogÄ… zaistnieć jedynie w górach wysokich, na bardzo stromych zboczach z uwagi na zasÅ‚ony horyzontu. Jednakże na takich obszarach nie sÄ… deklarowane dziaÅ‚ki rolne.
MRiRW poinformowaÅ‚o, iż Komisja Europejska nie nakÅ‚ada ograniczeÅ„ w stosowaniu technik GPS na obszarach pagórkowatych dopuszczajÄ…c jednoczeÅ›nie pomiary GPS obszarów winnic, które to z natury rzeczy zakÅ‚adane sÄ… na zboczach. Wszystkie modele odbiorników GPS wykorzystywane do pomiarów powierzchni dziaÅ‚ek rolnych pomyÅ›lnie przeszÅ‚y testy walidacji zgodnie z procedurami wymaganymi przez KomisjÄ™ EuropejskÄ…. Technika GPS jest obecnie podstawowÄ… technikÄ… pomiarów w geodezji.
Od Gospodarz.pl
JeÅ›li pomiary te nie sÄ… obarczone bÅ‚Ä™dem i wszystko jest "super", to skÄ…d informacje od rolników gospodarujÄ…cych na terenach górskich ws. istotnych bÅ‚Ä™dów w pomiarach powierzchni pól za pomocÄ… GPS?