Kategorie
Zobacz również tu
-
Zużycie gazu ziemnego
2025-01-21
Poznaj produkty
-
Case Luxxum
2021-11-23 -
Pompy paliwa
2016-01-07 -
Nici wędliniarskie 0,25 kg
2014-05-12 -
Cebula czerwona AGROSAD
2020-10-05 -
Ładowarki teleskopowe Weidemann 2070LPT
2020-08-11
PE w sprawie negocjacji handlowych z USA
Zalecenia dla Komisji Europejskiej w sprawie rozmów dotyczących Transatlantyckiego Partnerstwa w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP) będą w środę przedmiotem debaty planarnej, a następnie głosowania. Zdaniem ekspertów, największy spór wywoła niewątpliwie prywatny arbitraż, jako mechanizm rozstrzygania sporów między inwestorami i państwami (ISDS). Niektórzy chcą wykluczenia tego systemu z końcowego porozumienia z USA.
Rozmowy UE i USA w sprawie Transatlantyckiego Partnerstwa w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP)
Rozmowy między Unią Europejską i Stanami Zjednoczonym, rozpoczęte w 2013, mają doprowadzić do ustanowienia największej na świecie strefy wolnego handlu. Od samego początku większość parlamentarzystów była negocjacjom zdecydowanie przychylna oczekując, że zawarcie umowy przyczyni się do wzrostu gospodarczego i tworzenia nowych miejsc pracy. Jednocześnie jednak Parlament wytyczał granice unijnych interesów, których w negocjacjach przekroczyć nie wolno, domagając się m.in. wyłączenia z rozmów sektora audiowizualnego.
Parlament będzie głosował w środę nad projektem zaleceń przyjętym przez komisję handlu międzynarodowego, uwzględniającym opinię trzynastu innych komisji parlamentarnych. Tekst zawiera ocenę postępów poczynionych w trwających od półtora roku rozmowach oraz zalecenia dotyczące celów, które należy osiągnąć, ale i granic, których w negocjacjach przekroczyć nie wolno, szczególnie w takich dziedzinach jak rolnictwo, zamówienia publiczne, ochrona danych osobowych, energia i prawa pracownicze.
Po stronie UE, wypracowane przez europejskich i amerykańskich negocjatorów porozumienie w sprawie TTIP będzie wymagało poparcia Parlamentu Europejskiego i Rady, aby wejść w życie.