Od stycznia 2016 roku lekarze mają możliwość wystawienia albo tradycyjnego zwolnienia, albo elektronicznego. Od lipca 2018 roku to się zmieni i papierowe zwolnienia przestaną funkcjonować.
– Zmiany te obejmÄ… wszystkich pÅ‚atników, w zwiÄ…zku z tym zwolnieÅ„ elektronicznych bÄ™dzie wiÄ™cej. Przepisy, które wejdÄ… w lipcu 2018 roku, dla przedsiÄ™biorców oznaczajÄ…, że bÄ™dzie dużo wiÄ™ksza liczba elektronicznych zwolnieÅ„ lekarskich, w zwiÄ…zku z powyższym pojawi siÄ™ kwestia, aby te elektroniczne zwolnienia odebrać z PUE oraz kwestia archiwizacji takich dokumentów – wskazuje w rozmowie z agencjÄ… Newseria Biznes Agnieszka Korulczyk-Malarowska z Departamentu ObsÅ‚ugi Klientów w Centrali ZUS.
Lekarze mogÄ… wystawiać elektroniczne zwolnienia lekarskie za pomocÄ… funkcji dostÄ™pnych na Platformie UsÅ‚ug Elektronicznych ZUS lub w niektórych aplikacjach gabinetowych. Na swoim profilu na PUE ZUS lekarz uzyskuje dostÄ™p do danych swojego pacjenta, jego pracodawców (pÅ‚atników skÅ‚adek) czy czÅ‚onków rodziny. Gdy wpisze numer PESEL pacjenta, to pozostaÅ‚e dane identyfikacyjne sÄ… zapisywane w e-ZLA automatycznie. Natomiast adres pacjenta i dane pracodawcy lekarz wybiera z wyÅ›wietlonej listy. Również z listy może wybrać kod choroby. W e-ZLA lekarz wpisuje tylko okres niezdolnoÅ›ci do pracy i okreÅ›la swoje wskazania. Po podpisaniu zwolnienie jest automatycznie przekazywane do systemu ZUS i w nim zapisane. Dlatego lekarz nie musi dostarczać zwolnieÅ„ do ZUS oraz przechowywać drugiej kopii. Nie musi też pobierać w placówkach ZUS tzw. bloczków zwolnieÅ„.
Jesli lekarz wystawi e-ZLA, każdy przedsiÄ™biorca, który zaÅ‚ożyÅ‚ swój profil na Platformie UsÅ‚ug Elektronicznych ZUS, ma niemal natychmiastowÄ… wiedzÄ™ o zwolnieniu wystawionym pracownikowi. Nie musi zatem sprawdzać, czy pracownik dostarczyÅ‚ zwolnienie w terminie 7 dni od daty jego otrzymania ani przekazywać elektronicznego zwolnienia lekarskiego do ZUS nawet wówczas, kiedy pÅ‚atnikiem zasiÅ‚ków jest ZUS.
– Pracownik nie musi takiego zwolnienia dostarczać swojemu pracodawcy, pod warunkiem że ten ma zaÅ‚ożony profil na PUE. Z kolei przedsiÄ™biorca nie musi elektronicznego zwolnienia dostarczać do ZUS. PrzedsiÄ™biorca na swoim profilu PUE ma dostÄ™p do elektronicznych zwolnieÅ„ lekarskich wystawionych swojemu pracownikowi, ma też możliwość eksportu tych zwolnieÅ„ do pliku – podkreÅ›la ekspertka ZUS.
Profil na PUE pozwala na szybkie otrzymanie informacji o zwolnieniu lekarskim wystawionym dla danego pracownika. ObowiÄ…zek posiadania takiego profilu majÄ… wszyscy pÅ‚atnicy, którzy zatrudniajÄ… wiÄ™cej niż 5 osób.
– Aby zaÅ‚ożyć profil, należy wejść na stronÄ™ www.zus.pl, wypeÅ‚nić elektroniczny formularz niezbÄ™dnymi danymi, a nastÄ™pnie potwierdzić swojÄ… tożsamość. W tym celu mamy trzy sposoby: można to zrobić osobiÅ›cie w jednostce ZUS, elektronicznie za pomocÄ… kwalifikowanego podpisu lub profilu zaufanego ePUAP albo poprzez system bankowoÅ›ci elektronicznej w banku, który Å›wiadczy takÄ… usÅ‚ugÄ™ wspólnie z ZUS – wyjaÅ›nia Agnieszka Korulczyk-Malarowska.
Choć mniejsi przedsiÄ™biorcy nie muszÄ… zakÅ‚adać profilu na PUE, to – jak podkreÅ›la ekspertka – warto to zrobić.
– Jeżeli przedsiÄ™biorca nie ma profilu na PUE, lekarz wystawiajÄ…c elektroniczne zwolnienie lekarskie, musi wrÄ™czyć pacjentowi wydruk zwolnienia elektronicznego, natomiast pracownik takie wydrukowane zwolnienie elektroniczne musi dostarczyć do swojego pÅ‚atnika, tak jak dotychczasowe zwolnienia papierowe – mówi ekspertka ZUS.
Dzięki e-ZLA pracodawca może też szybciej zlecić kontrolę poprawności wykorzystania takiego zwolnienia.
– PrzedsiÄ™biorca na swoim profilu PUE ma dostÄ™p do elektronicznych zwolnieÅ„ lekarskich pracowników, ma również możliwość wysÅ‚ania wniosku o kontrolÄ™ takiego zwolnienia. Do dostÄ™pu do zwolnieÅ„ elektronicznych nie jest potrzebny podpis elektroniczny, natomiast jest on potrzebny w momencie, gdy pÅ‚atnik chce wysÅ‚ać wniosek do ZUS – tÅ‚umaczy Agnieszka Kolurczyk-Malarowska.