Kategorie
Zobacz również tu
-
Ceny na stacjach paliw ustabilizowały się
2024-10-30 -
Unijna produkcja mięsa
2024-10-30
Poznaj produkty
-
ŚWIDER DO ŁUPAREK FI 107 mm HARTOWANY
2012-05-31 -
Hale do woltyżerki - lonżowniki
2015-04-20 -
FOR BUG - aerozol, pianka
2014-02-14
Rozmowy na temat liberalizacji handlu pomiędzy UE a krajami Mercosur
Prezydent Urugwaju, Tabare Vazquez, przedstawiający aktualne kraje Mercosur, zaprezentował w czasie spotkania z prezydentem Francji, Francois Hollandem, nową propozycję liberalizacji handlu ze Wspólnotą. Propozycja odnośnie liberalizacji 93% linii taryfowych względem 87%, w poprzedniej ofercie - podaje FAMMU/FAPA.
Liberalizacja handlu pomiędzy UE a krajami Mercosur
Kraje Mercosur zaprezentowały również listę produktów, która będzie podlegała liberalizacji w handlu z Unią Europejską. Wcześniejsza oferta dotyczącą liberalizacji 87% linii taryfowych, została uznana za Wspólnotę za niewystarczającą.
Wybór Mauricio Macri na prezydenta Argentyny, centroprawicowego, liberalnie myślącego polityka, który zastąpił na tym stanowisku bardziej zachowawczą Cristinę Fernandez de Kirchner, wznowiło myślenie o postępie prac w obrębie liberalizacji handlu ze Wspólnotą.
W zeszłym tygodniu podczas unijnego szczytu, liderzy Wspólnoty zgodzili się, co do „ruszenia naprzód” negocjacji handlowych ze Stanami Zjednoczonymi, Japonią oraz krajami Mercosur. Jednakże w Unii w dalszym ciągu istnieje grupa krajów, tj. Irlandia, Francja, Polska oraz Węgry, które obawiają się wpływu liberalizacji handlu z krajami Mercosur na rolnictwo, w tym przede wszystkim na sektor wołowiny.
Poza tym swoje obawy związane liberalizacją handlu z blokiem Mercosur zgłosili ministrowie rolnictwa krajów Unii z Francji, Irlandii, Włoch, Austrii, Grecji, Rumunii, Polski, Belgii, Słowenii oraz Portugalii od razu gdy wznowiono rozmowy w 2010 r.