ME walczy ze smogiem – pakiet rozwiązań legislacyjnych

W celu poprawy jakości powietrza Ministerstwo Energii opracowało pakiet rozwiązań prawnych, który trafił do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych. Zmiany w prawie wejdą w życie najprawdopodobniej w I półroczu 2017 r. Uwagi można zgłaszać do 21 lutego 2017 r.

ME walczy ze smogiem – pakiet rozwiązań legislacyjnych
Pakiet rozwiązań prawnych umożliwi: 
  • monitorowanie i kontrolowanie jakości paliw stałych ze szczególnym uwzględnieniem ograniczenia emisji zanieczyszczeń oraz gazów cieplarnianych,
  • ograniczenie napływu węgla niesortowanego na teren Polski. Importerzy będą zobligowani do tego, aby węgiel który wpływa był poddawany sortowaniu. Z danych, którymi dysponuje Ministerstwo Energii wynika, że do listopada 2016 r. do Polski sprowadzono łącznie 7,2 mln ton węgla. Najwięcej, bo 4,61 mln ton wyniósł import węgla energetycznego z Federacji Rosyjskiej.
  • uporządkowanie rynku paliw stałych i umożliwienie konsumentom uzyskania informacji na temat jakości sprzedawanego paliwa w oparciu o obligatoryjne posiadanie przez producentów charakterystyki jakościowej przekazywanych do obrotu paliw stałych.
Zmiany w ustawie o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw
 
Nowelizacja ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw wprowadzi do definicji przedsiębiorcy określenie „wprowadzania do obrotu paliw stałych”. Pozwoli to doprecyzować podmioty, u których będzie dokonywana kontrola jakości paliw stałych.
 
Ponadto wprowadzone zostanie sformułowanie „i paliwa stałe” w przepisach ustawy odnoszących się do terminu „paliw”. Obecnie zapis „wprowadzanie do obrotu” odnosi się jedynie do paliw, pomijając paliwa stałe. Z uwagi na potrzebę prawidłowego funkcjonowania sytemu monitorowania i kontrolowania jakości dla paliw stałych, kluczowym jest zlikwidowanie tej luki prawnej przez uzupełnienie definicji o paliwa stałe.
 
Zgodnie z projektem ustawy określone zostaną również miejsca, z których można będzie pobierać próbki paliw stałych w toku prowadzonych kontroli przez Inspekcję Handlową i Służbę Celną. Wprowadzenie takiego przepisu umożliwi dokonywanie kontroli węgla z wagonów i samochodów. Warto zwrócić uwagę, że próbki paliw stałych będą pobierane zarówno przez inspektorów Inspekcji Handlowej – na składach węgla oraz przez funkcjonariuszy Służby Celnej – np. z wagonów kolejowych na przejściach granicznych.
 
Kolejną zmianą jest uwzględnienie stanu wiedzy technicznej przy określaniu sposobu pobierania próbek paliw stałych. Będzie to stanowiło uzupełnienie o praktyczne aspekty pobierania próbek, które nie znalazły się w odpowiednich normach lub też nie zostały wystarczająco dostosowane do specyfiki ich pobierania w ramach systemu monitorowania i kontrolowania jakości paliw.
 
Polskie normy, dotyczące jakości paliw, w bezpośredni sposób przekładają się na przedsiębiorców, ale również na kontrole prowadzone przez UOKiK. Proponowana zmiana pozwoli na zsynchronizowanie narzędzi UOKiK z obowiązującymi normami.
 
Jakie rozporządzenia?
 
Pakiet obejmuje rozporządzenia:
Do kiedy można zgłaszać uwagi?
 
Można je zgłaszać do 21 lutego 2017 r.


Tagi:
źródło: