Kategorie
Zobacz również tu
-
Eksport towarów rolno-spożywczych z Polski
2024-11-04 -
Skup żywca rzeźnego
2024-11-04
Poznaj produkty
-
Mulczery ORSI Young
2015-02-04 -
Przyczepa rolnicza typ DB 14 000
2014-10-16 -
DRAMIŃSKI wilgotnościomierz TwistGrain pro
2020-05-05 -
Ciągniki Kubota M7040
2014-04-04 -
Przyczepa rolnicza ZASŁAW D-737AA-12
2014-01-17
KRIR nawołuje do nowelizacji ustawy "Prawo łowieckie"
W związku ze zbliżającym się terminem, kiedy regulacje ustawy Prawo Łowieckie zakwestionowane przez Trybunał Konstytucyjny utracą moc obowiązującą Zarząd Krajowej Rady izb Rolniczych wystąpił do Prezydenta RP o poparcie samorządu rolniczego w sprawie pilnego przygotowania nowelizacji tej ustawy gwarantującej wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego, zapewniającej przestrzeganie praw rolników.
W wystąpieniu czytamy - W imieniu samorządu rolniczego zwracam się do Pana Prezydenta w sprawie bardzo ważnej dla rolników konieczności pilnej nowelizacji ustawy Prawo łowieckie, w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 10 lipca 2014 r., sygnatura akt P 19/13. Trybunał orzekł konieczność zmiany przepisów tej ustawy wobec naruszenia konstytucyjnego prawa własności posiadaczy gruntów objętych obwodami łowieckimi, stwierdzając jednocześnie, iż dotychczasowe regulacje utracą moc po upływie 18 miesięcy od ogłoszenia tego wyroku w Dzienniku Ustaw. Termin ten upływa dnia 21 stycznia 2016 roku.
Prace nad projektami ustaw nowelizujących Prawo łowieckie przygotowanymi przez grupę posłów i Ministerstwo Środowiska były prowadzone w poprzedniej kadencji Sejmu RP od początku 2015 roku, jednak zostały zdominowane przez lobby myśliwych z Polskiego Związku Łowieckiego.
Jako przedstawiciele samorządu rolniczego zgłaszaliśmy uwagi do procedowanych projektów, z których najważniejsze to poszanowanie prawa własności rolników oraz wprowadzenie szacowania szkód łowieckich przez ekspertów, a nie jak obecnie przez samych zainteresowanych - myśliwych. Niestety nasze uwagi zostały pominięte (nie byliśmy również zapraszani na Sejmową Komisję Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa), a przygotowany przez Sejmową Komisję projekt nie spełniał -naszym zdaniem, zaleceń Trybunału.
Zwracamy się do Pana Prezydenta o poparcie samorządu rolniczego w sprawie pilnego przygotowania nowelizacji ustawy Prawo łowieckie, gwarantującej wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego.