W tym zakresie przepisy tego rozporządzenia precyzują, iż punkty przyznaje się "jeśli w dniu złożenia wniosku o przyznanie pomocy podmiot ubiegający się o przyznanie pomocy posiada certyfikat lub świadectwo potwierdzające, że uczestniczy w unijnym systemie jakości, o którym mowa w art. 16 ust. 1 lit. a rozporządzenia nr 1305/2013, lub w krajowym systemie jakości, o którym mowa w art. 16 ust. 1 lit. b rozporządzenia nr 1305/2013, w ramach działania "Systemy jakości produktów rolnych i środków spożywczych" objętego programem, a operacja dotyczy produkcji objętej tym systemem - przyznaje się 2 punkty, z tym że w przypadku posiadania certyfikatu potwierdzającego uczestnictwo w systemie rolnictwa ekologicznego, o którym mowa w rozporządzeniu nr 834/2007, jeżeli operacja dotyczy produkcji objętej tym systemem i suma powierzchni gruntów ornych, sadów, łąk trwałych i pastwisk trwałych w gospodarstwie objętych tym systemem stanowi co najmniej 50% sumy powierzchni gruntów ornych, sadów, łąk trwałych i pastwisk trwałych w tym gospodarstwie - przyznaje się 4 punkty."
Zatem, w odniesieniu do naboru wniosków który zostanie przeprowadzony od 19 lutego do 20 marca br. możliwość nadania punktów za uczestnictwo podmiotu ubiegającego się o przyznanie pomocy, we wskazanym w rozporządzeniu unijnym lub krajowym systemie jakości, związana jest z posiadaniem przez rolnika dokumentów potwierdzających ten fakt tj. certyfikatu lub świadectwa na dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy.
Uzyskiwane przez rolników świadectwo rejestracji, czy zaświadczenie objęcia kontrolą produkcji integrowanej w 2018 r. nie spełnia wymagania określonego w przepisie rozporządzenia wykonawczego dla operacji typu "Modernizacja gospodarstw rolnych" na okoliczność potwierdzenia uczestnictwa w krajowym systemie jakości pn. integrowana produkcja roślin. Dokumentem potwierdzającym uczestnictwo w takim systemie jest certyfikat potwierdzający stosowanie integrowanej produkcji roślin.