Kategorie
Zobacz również tu
-
Stosuj bezpiecznie środki ochrony roślin
2024-11-18 -
Wrześniowy skup mleka
2024-11-18 -
Ceny serów w Polsce (3.11.2024)
2024-11-18
Poznaj produkty
-
Rozrzutnik obornika SIPMA RO 600 ZEFIR
2013-06-19 -
Ciągnik LAMBORGHINI R.1 35 – 45 – 55
2011-06-29 -
Zetor ładowacz czołowy ZX
2016-03-02 -
Zaczepy transportowe do wózków widłowych
2020-04-28
Grunty rolne w parkach narodowych i możliwość ich wydzierżawienia przez rolników
Zarząd KRIR na wniosek Podlaskiej Izby Rolniczej wystąpił do Ministra Klimatu Pana Michała Kurtyki w sprawie możliwości dzierżaw gruntów znajdujących się w parkach narodowych na drodze przetargu ograniczonego dla okolicznych rolników. W związku z powyższym wnioskiem Ministerstwo Klimatu poinformowało, że podjęto już prace nowelizacyjne ustawy o ochronie przyrody, w zakresie dopuszczalnych trybów prowadzenia przetargów.
Przy projektowaniu nowych sposobów prowadzenia postępowań przetargowych Ministerstwo Klimatu będzie pamiętać o celach, jakie przyświecały ustawodawcy przy projektowaniu trybów dotychczasowych. Ponadto poinformowano, że:
"Ideą organizacji przetargów na wydzierżawienie gruntów Skarbu Państwa w użytkowaniu wieczystym parków narodowych, jest zarówno umożliwienie rolnikom korzystania w sposób zrównoważony z gruntów przydatnych produkcji rolniczej, jak również wykonanie działań ochrony czynnej siedlisk podlegających ochronie konserwatorskiej. Synergia działań w tych obszarach daje wymierne korzyści obu stronom — zrównoważony sposób realizacji dzierżaw przyczynia się do zachowania cennych przyrodniczo obszarów w dobrym stanie ochrony, zaś produkty rolnicze zyskują atrakcyjny walor pochodzenia... Nie można o tym zapominać w procesie prowadzenia omawianych przetargów, bowiem ustawowy cel dokonania czynności prawnej w zakresie rozporządzenia nieruchomościami gruntowymi podlega kontroli i ocenie. Konstrukcje przetargów i wymagania stawiane zainteresowanym odzwierciedlają właśnie dążenie do synergii celów. Efekty tej synergii muszą być dostrzegane na płaszczyźnie administracyjno-organizacyjnej, gospodarczej, konserwatorskiej czy też ekonomicznej. W sposób oczywisty, przetargi nie mogą być prowadzone w sposób sprzyjający grupie osób bez uzasadnienia odpowiadającemu istniejącym przepisom prawa byłby to czyn o charakterze korupcyjnym.
Ponieważ stosowane tryby przetargowe ograniczają tak zainteresowanych jak i dyrektorów parków narodowych, postanowiono wdrożyć inne rozwiązania w tym postulowany przez środowisko rolnicze tryb ograniczony. Projektowane procedury przetargowe w moim przekonaniu uwzględniają nie tylko oba poruszone wyżej cele wydzierżawiania gruntów parków narodowych na potrzeby rolnicze ale również pozwolą na zachowanie przejrzystości postępowań."