Jak informowaliśmy w listopadzie ur. policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP zs. w Radomiu od ponad dwóch lat rozpracowywali zorganizowaną grupę przestępczą, która wyłudzała VAT i akcyzę na handlu olejem napędowym. Funkcjonariusze m.in. ustalili, że oszuści wprowadzają w Polsce nielegalnie do obrotu olej napędowy kupowany za granicą z nieustalonych źródeł.
Wtedy funkcjonariusze zatrzymali 12 osób, zabezpieczyli mienie ruchome o wartości ponad 1,5 miliona złotych, w tym luksusowe samochody, drogie zegarki i biżuterię, a także odzyskali kradzionego mercedesa cls. Był to finał działań policjantów z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP zs. w Radomiu wspieranych przez funkcjonariuszy organów celno-skarbowych przeprowadzonych na terenie województw mazowieckiego, śląskiego i dolnośląskiego. Zatrzymani byli członkami zorganizowanej grupy przestępczej, która wprowadzała nielegalnie do obrotu olej napędowy narażając Skarb Państwa na straty wynoszące blisko 25 mln złotych. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Siedlcach.
Policjanci nie odłożyli sprawy i dalej nad nią pracowali. Efektem są kolejne zatrzymania. W Gdańsku funkcjonariusze zatrzymani 40-latka, który już usłyszał zarzuty, a najbliższe miesiące spędzi w areszcie. Kolejnych trzech mężczyzn w wieku od 32 do 56 lat zostało zatrzymanych na terenie Wielkopolski i Mazowsza. Wobec wszystkich został zastosowany dozór policyjny. Zastosowano również dwa poręczenia majątkowe.
Dodatkowo na terenie województwa wielkopolskiego i dolnośląskiego policjanci zabezpieczyli szereg dokumentów świadczących o przestępczym procederze grupy. Dokumenty znajdowały się w biurach rachunkowych współpracujących z osobami „zamieszanymi” w mafię paliwową.
Sprawa nadal jest rozwojowa, a funkcjonariusze nie wykluczają dalszych zatrzymań.