| Autor: redakcja1

Polskie rolnictwo w 2015 r. Dekoniunktura i obniżka cen większości surowców. Produkcja zwierzęca wzrosła o 3%

Na sytuację w polskim rolnictwie w 2015 r., przy spadku rocznym podaży surowców roślinnych i zwiększeniu się podaży produktów zwierzęcych, wpłynęła głównie dekoniunktura i obniżka cen większości surowców na globalnym rynku produktów rolnych, m.in. ze względu na embargo rosyjskie na przywóz żywności z UE, w tym z Polski – podaje Główny Urząd Statystyczny.

Polskie rolnictwo w 2015 r. Dekoniunktura i obniżka cen większości surowców. Produkcja zwierzęca wzrosła o 3%
Wartość produkcji sektora rolnego w cenach obecnych w 2015 r., w porównaniu z rokiem poprzednim zmalała o 6,7%. Spadek wartości produkcji był wynikiem mniejszej wartości produkcji roślinnej o 7,4%, jak również produkcji zwierzęcej o 6%. W produkcji roślinnej we wszystkich grupach produktów, oprócz warzyw i owoców, wystąpiła zniżka wartości, w tym największa w grupie ziemniaków i siana łąkowego odpowiednio o 25% i 20%.
 
Wartościowy spadek produkcji zbóż był też spory i wynosił 17%. Zmniejszenie się wartości produkcji zwierzęcej wynikało głównie z głębokiej zniżki wartości z powodu przyrostu stada podstawowego i obrotowego o ponad 80%, produkcji żywca wieprzowego o 6,8%, żywca cielęcego o 34% oraz mleka krowiego i jaj kurzych, odpowiednio o 16% i o 4%.
 
W I półroczu 2015 r. ceny zbóż, przy bardzo wysokiej podaży ze zbiorów 2014 r. wykazały spadek. Dopiero w II półroczu po zbiorach, niższych niż przed rokiem o 12,3% odnotowano zwyżkę cen ziarna. Generalnie na rynku krajowym w 2015 r. po raz trzeci z kolei zaobserwowano obniżkę cen zbóż, przy czym dynamika spadku cen była dużo mniejsza niż w dwóch poprzednich latach. W zależności od gatunku ziarna wystąpiły wyraźne różnice skali tej zniżki. W porównaniu z rokiem poprzednim, w wyniku wzrostu podaży żywca i dekoniunktury na rynku globalnym zmniejszyły się też ceny żywca wieprzowego. Stosunek cen skupu żywca wieprzowego do cen zbóż nadal kształtowały się poniżej poziomu rentowności.
 
W warunkach dalszego rozwoju produkcji drobiarskiej i utrzymującej się wysokiej krajowej podaży żywca drobiowego, ceny drobiu rzeźnego kształtowały się także na poziomie mniejszym niż w 2014 r. Na rynku wołowiny zaobserwowano z kolei nieznaczny wzrost cen. Sytuacja na rynku mleka, po likwidacji systemu kwotowania w UE, kształtowała się pod wpływem wyższej podaży, a przy tym zniżce cen mleka i przetworów mlecznych na rynku globalnym.
 
W porównaniu z 2014 r. na wynik produkcji roślinnej wpłynęła obniżka produkcji większości ziemiopłodów rolnych. Największy spadek produkcji zaobserwowano w przypadku upraw okopowych pastewnych o 37,5%, buraków cukrowych o 30,6% i warzyw gruntowych o 18,2%. Niższe niż przed rokiem były też zbiory siana łąkowego i z roślin motylkowych odpowiednio o 18,9% i o 9,9%, ziemniaków o 17,9%, rzepaku i rzepiku o 17,6%, zbóż łącznie o 12,3% i owoców jagodowych – o 8,9%. Zmniejszyła się również produkcja owoców z drzew o 1,1%.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: