Wstępne szacunki produkcji siana łąkowego w 2013 roku

Departament Rolnictwa Głównego Urzędu Statystycznego przygotował wstępny szacunek głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych w 2013 roku. Jako piątą na łamach Gospodarz.pl przedstawiamy ocenę siana łąkowego.

Wstępne szacunki produkcji siana łąkowego w 2013 roku
Przedłużająca się do pierwszych dni kwietnia zima nie spowodowała szkód na trwałych użytkach zielonych, a ich stan po zimie był dobry, oceniony na poziomie średniej z wielolecia.

Topniejąca  jeszcze w  pierwszej  dekadzie  kwietnia dość gruba pokrywa śnieżna nie powodowała na łąkach i pastwiskach zastoisk wody, podtopień i rozlewisk. Wiosenna wegetacja  roślin rozpoczęta  z  opóźnieniem  przebiegała  bez  zakłóceń, a nawet bardziej dynamicznie niż w latach poprzednich. Dobrze rozkrzewione trawy z końcem kwietnia weszły w fazę strzelania w źdźbło, a częste, majowe opady deszczu zapewniały dobre uwilgotnienie gleby oraz sprzyjały bujnemu i dynamicznemu wzrostowi roślinności łąkowej.


Czytaj także: Wstępne szacunki produkcji warzyw gruntowych w 2013 r., gdzie znajdziesz odnośniki do oceny zbóż, rzepaku i roślin okopowych

Do zbioru pierwszego pokosu siana łąkowego przystąpiono miejscami w trzeciej dekadzie maja, jednak występujące na przełomie  maja i czerwca intensywne i ulewne deszcze spowodowały, że sprzęt pierwszego pokosu siana przeciągnął się aż do pierwszej dekady lipca. Nadmierne uwilgotnienie kompleksów łąkowych i często obserwowany brak dostępu do nich spowodowany nieprzejezdnymi, rozmokłymi drogami dojazdowymi utrudniały lub uniemożliwiały terminowe prowadzenie sianokosów. Przerośnięta ruń łąkowa wylegała, podgniwała i pleśniała, co miało niekorzystny wpływ na jakość i znaczne pogorszenie wartości paszowej siana. Z łąk koszonych w późniejszym terminie zbierane siano było słabej jakości z powodu zwłóknienia i małej zawartości białka. Deszczowa pogoda utrudniała dosuszanie siana, dobre były natomiast warunki odrostu roślinności na trwałych użytkach zielonych.

Plony I pokosu traw łąkowych w przeliczeniu na siano oceniono na około 25,2 dt/ha, natomiast zbiory z łąk trwałych (w przeliczeniu na siano) wyniosły około 6,3 mln t.

 


Tagi:
źródło: