Wstępna ocena przezimowania zbóż ozimych oraz rzepaku i rzepiku w 2013 r.

Rośliny w stan zimowego spoczynku jesienią 2012 r. weszły prawidłowo wyrośnięte i rozkrzewione. Niezbyt sprzyjające warunki agrometeorologiczne w zimie i na przedwiośniu nie spowodowały jednak na ogół większych strat w uprawach ozimych - poinformował Główny Urząd Statystyczny we Wstępnej ocenie przezimowania upraw ozimych w 2013 roku.

Wstępna ocena przezimowania zbóż ozimych oraz rzepaku i rzepiku w 2013 r.
Według oceny rzeczoznawców terenowych GUS, w kraju do zaorania kwalifikuje się około 1% powierzchni zasiewów zbóż ozimych oraz ok. 2% rzepaku i rzepiku ozimego.

Największe straty w powierzchni sięgające około 3% powierzchni plantacji zbóż ozimych oraz rzepaku i rzepiku ozimego odnotowano w województwach: zachodniopomorskim, wielkopolskim oraz mazowieckim. Nieznaczne szkody w  uprawach  koniczyny  i  poplonów ozimych zaobserwowano w tych samych województwach.

Czytaj także: Dobre przezimowanie upraw ozimych w 2013 roku


Z uwagi na opóźnioną wiosnę przewiduje się zwiększenie powierzchni zasiewów głównie kukurydzy,  jęczmienia  jarego,  a także  powierzchni  uprawy  ziemniaków.  Terminy agrotechniczne dla siewu kukurydzy i jęczmienia  jarego oraz sadzenia ziemniaków są nieco późniejsze.

Z badań polowych przeprowadzonych przez rzeczoznawców wojewódzkich  pod koniec lutego wynika, że uprawy ozime w całym kraju przezimowały znacznie lepiej niż w roku ubiegłym. Największe straty zimowe zaobserwowano w wyniku uszkodzeń roślin spowodowanych przez:
  • występowanie pleśni śniegowej i wyprzenie roślin na plantacjach,  na  których dość długo zalegała gruba pokrywa śnieżna,
  • wymoknięcie roślin w zastoiskach wodnych na przedwiośniu,
  • występowanie dużych dobowych wahań temperatury,
  • rozmarzanie w dzień i zamarzanie w nocy wody z topniejącego śniegu, co znacznie osłabiało system korzeniowy ozimin.  
W badanych próbach polowych udział roślin żywych i nasion kiełkujących wyniósł w bieżącym roku:
– 93,7%
dla pszenicy ozimej (o 2,5 pkt proc. więcej niż w roku ubiegłym),
– 92,3% dla żyta  (o 4,1 pkt proc. więcej),
– 94,9%
dla jęczmienia ozimego (o 3,1 pkt  proc. więcej),
– 91,6%
dla pszenżyta ozimego (o 4,6 pkt proc. więcej niż w roku ubiegłym),
– 85,3%
rzepaku i rzepiku ozimego (o 1,4 pkt proc. więcej niż w roku ubiegłym).  

Decydujący wpływ na plonowanie plantacji upraw ozimych będą miały  warunki agrometeorologiczne w okresie dalszej wegetacji.

Czytaj także: Przebieg warunków agrometeorologicznych w okresie zimy 2012/2013


Tagi:
źródło: