Straty zimowe i wiosenne w powierzchni zasiewów zbóż ozimych w bieżącym roku były niewielkie i wynosiły dla: pszenżyta ozimego ponad 0,9%, jęczmienia ozimego blisko 0,8%, żyta 0,7%, mieszanek zbożowych ozimych 0,6% i pszenicy ozimej nieco ponad 0,4%. Niewielkie straty odnotowano również w uprawach rzepaku i rzepiku ozimego - wyniosły one w bieżącym roku 1,2% areału zasianego jesienią 2012r. Na stan i zaawansowanie rozwoju upraw decydujący wpływ w bieżącym roku miał korzystny przebieg pogody jesienią ubiegłego roku, dobry rozwój i przygotowanie się roślin do zimowego spoczynku, a także przebieg warunków pogodowych w okresie zimy i nieco mniej korzystny układ warunków agrometeorologicznych dla upraw na przedwiośniu.
Stan zasiewów zbóż ozimych i rzepaku ozimego w połowie maja br. był znacznie lepszy niż w analogicznym okresie roku ubiegłego (od 0,3 do 0,5 pkt. p). Ocena stanu zasiewów zbóż jarych pszenicy i pszenżyta była na poziomie ubiegłorocznej i średniej oceny z lat 2006-2010 r., natomiast dla jęczmienia, owsa i mieszanek zbożowych była niższa od oceny ubiegłorocznej o 0,1 stopnia kwalifikacyjnego, ale na poziomie średniej oceny z lat 2006 - 2010 r.
Przedłużająca się zima spowodowała znaczne opóźnienie wegetacji drzew i krzewów owocowych oraz siewów warzyw gruntowych, jednak kwitnienie roślin sadowniczych oraz wschody roślin warzywniczych przebiegały na ogół w sprzyjających warunkach.
W bieżącym roku nie zanotowano wiosennych przymrozków. Przezimowanie roślin sadowniczych w okresie zimy 2012/2013 było na ogół dobre. W skali całego kraju nie zaobserwowano znaczących strat mrozowych w sadach. Uszkodzenia mrozowe zanotowano jedynie na niektórych niżej położonych plantacjach oraz w młodych nasadzeniach i gatunkach wrażliwych na mróz, takich jak: brzoskwinie, nektaryny, morele i czereśnie. Plantacje truskawek przezimowały w większości dobrze, jedynie na młodszych plantacjach wystąpiły niewielkie uszkodzenia - informuje Główny Urząd Statystyczny w Wiosennej ocenie stanu upraw rolnych i ogrodniczych w maju 2013 r.
Jak podaje GUS na wiosenną ocenę stanu upraw wpływ miały następujące czynniki:
-
lepszy stan upraw ozimych przed ich wejściem w stan zimowego spoczynku na jesieni 2012 r. Rośliny dobrze rozkrzewione i w dobrej kondycji lepiej zniosły długą zimę i mrozy przy zalegającej pokrywie śnieżnej,
-
długo zalegająca okrywa śnieżna spowodowała rejonami niewielkie szkody w wyniku wystąpienia pleśni śniegowej i wyprzenia, lokalnie na polach tworzyły się zastoiska wody osłabiające uprawy i znacznie utrudniające prowadzenie pierwszych prac polowych,
-
słabe po zimie plantacje rolnicy zasilali nawozami, podsiewali, bronowali i w efekcie unikano zaorań,
-
odnotowano większe straty na obszarach graniczących z kompleksami leśnymi spowodowane przez zwierzynę leśną, która osłabiona przedłużającą się zimą szukała pożywienia na polach uprawnych,
-
dobre przezimowanie upraw sadowniczych spowodowane brakiem ekstremalnych temperatur zimą 2012/2013 r. i niewystąpieniem wiosennych przymrozków, które mogłyby uszkodzić pąki kwiatowe, kwiaty i zawiązki drzew i krzewów owocowych.