Na początku września zakończono siewy rzepaku ozimego, a w pierwszej dekadzie rozpoczęto siewy żyta i pszenżyta, a także w połowie miesiąca pszenicy ozimej. Warunki wilgotnościowe gleby nie sprzyjały kiełkowaniu ziarna i wschodom roślin. We wrześniu w całym kraju prowadzono zbiór kukurydzy na zielonkę oraz kontynuowano wykopki ziemniaków. W połowie miesiąca przystąpiono do zbioru buraków cukrowych oraz rozpoczęto zbiór kukurydzy na ziarno.
Notowane w październiku częste, a miejscami obfite opady deszczu znacznie poprawiły stan uwilgotnienia wierzchniej warstwy gleby i miały korzystny wpływ na procesy kiełkowania ziarna i wschody ozimin. Deszczowa pogoda utrudniała jednak wykonywanie prac polowych i zbiór upraw, a chłodne dni wpłynęły na spowolnienie procesów życiowych roślin.
W pierwszej połowie października dobiegł końca siew żyta i pszenżyta pod zbiory w 2017 r., a do końca drugiej dekady miesiąca zakończono siewy pszenicy ozimej. Oziminy wysiane we wrześniu pod koniec października zaczęły się krzewić. Stan wschodów upraw ozimych w październiku br. oceniono na 3,4 do 3,7 stopnia kwalifikacyjnego, czyli na poziomie większym od zeszłorocznego. Przebieg pogody w listopadzie był w miarę korzystny dla rolnictwa.
Utrzymująca się w obrębie miesiąca dodatnia temperatura powietrza podtrzymywała wegetację i stwarzała dobre warunki dla wzrostu i rozwoju ozimin. Oziminy pod zbiory w 2017 r. wysiane w optymalnych terminach agrotechnicznych w listopadzie krzewiły się. Dobowe wahania temperatury powietrza sprzyjały hartowaniu się roślin. Korzystne warunki termiczne w wielu rejonach kraju wpłynęły na przedłużenie sezonu pastwiskowego do końca listopada.
Z oceny przeprowadzonej w listopadzie przez rzeczoznawców terenowych GUS wynika, że zbóż ozimych pod zbiory w 2017 r. zasiano 4,3 mln ha, a więc minimalnie mniej niż w roku ubiegłym, w tym:
-
pszenicy ozimej zasiano ponad 1,9 mln ha,
-
żyta ok. 0,9 mln ha,
-
pszenżyta ozimego około 1,2 mln ha,
-
jęczmienia ozimego ok. 210 tys. ha,
-
mieszanek zbożowych ozimych ok. 100 tys. ha.
Areał obsiany rzepakiem i rzepikiem ozimym podobnie jak w roku 2015 szacuje się na 0,8 mln ha.
Czytaj dalej na następnej stronie...