W jedenastym okresie raportowania tj. od 1 lipca do 31 sierpnia 2019 roku, stwierdza się wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski.
Średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW) dla Polski, na podstawie której dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -91 mm. W obecnym sześciodekadowym okresie wartość KBW uległa zwiększeniu o 15 mm w stosunku do poprzedniego okresu (21 VI - 20 VIII). Jest to już trzeci kolejny okres sześciodekadowy, w którym odnotowano wzrost wartości KBW.
Największy deficyt wody w okresie od 1 lipca do 31 sierpnia br., podobnie jak w poprzednich okresach raportowania, notowano na obszarze Pojezierza Lubuskiego. Obecnie na tym terenie wartości KBW osiągają od -170 do -209 mm. Duży deficyt wody od -120 do -169 mm notowano na terenie zachodniej części Pojezierza Wielkopolskiego, na Nizinie Wielkopolskiej, Śląskiej, w południowej części Niziny Mazowieckiej oraz na Polesiu Lubelskim. Natomiast na południu Polski oraz na Pojezierzu Mazurskim w tym okresie sześciodekadowym notowano najmniejsze niedobory wody wynoszące od -50 do -119 mm.
Suszę rolnicza notowana jest na terenie sześciu województw:
-
Lubuskiego,
-
Wielkopolskiego,
-
Łódzkiego,
-
Zachodniopomorskiego,
-
Kujawsko-pomorskiego,
-
Dolnośląskiego.
Susza w tym okresie notowana jest w dziewięciu monitorowanych uprawach, wśród:
-
Kukurydzy na kiszonkę,
-
Kukurydzy na ziarno,
-
Krzewów owocowych,
-
Ziemniaka,
-
Roślin strączkowych,
-
Warzyw gruntowych,
-
Chmielu,
-
Buraka cukrowego,
-
Tytoniu.
Czytaj dalej na następnej stronie...