Partner serwisu Produkcja roślinna
Kategorie
Zobacz również tu
-
Zużycie gazu ziemnego
2025-01-21
Poznaj produkty
-
Wieża miksera WR
2013-04-05 -
BECKER 12-rzędowy
2011-08-25 -
Seler AGROSAD
2020-09-24 -
Przetrząsacz SIP SPIDER 1100|10
2020-01-22 -
Nawóz Actipol EDTA Zn-15
2014-01-07
Stanowisko ministra Kalemby ws. GMO, czyli jakie czynniki wpłynęły na wprowadzenie zakazu tych upraw w Polsce
Na środowym posiedzeniu rządu został wprowadzony zakaz stosowania upraw GMO. Ustawa ma wejść w życie 28 stycznia. Zdaniem ministra rolnictwa od tego dnia Polska będzie wolna od roślin GMO.
Stanisław Kalemba zwrócił uwagę, że do tej pory nie było podstaw prawnych do tego typu rozwiązań, a ponadto zlikwidowana została niezgodność polskiej ustawy z prawem unijnym, które zezwala na obrót materiałem siewnym GMO.
– Zgodnie z wyrokiem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości Komisja Europejska rozpoczęła już naliczanie kary, która mogłaby wynieść ponad 280 mln euro – przypomniał minister i dodał, że przyjęcie nowej ustawy oznacza również iż Polska może tej kary skutecznie uniknąć.
Minister rolnictwa podkreślił również, że dzięki ustawie będzie można kontrolować uprawy i stwierdzać czy na polu nie wysiano kukurydzy lub nie wysadzono sadzeniaków genetycznie modyfikowanych. Takie kompetencje uzyskała Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, która będzie mogła stosować sankcje, w tym nakazać zniszczenie roślin na polu. Do tej pory takich możliwości nie było, a po wejściu w życie ustawy i rozporządzeń, tj. od 28 stycznia br., takie kontrole będą miały miejsce i są to realne uprawnienia, dzięki którym skutecznie będzie prowadzona ochrona przed uprawami GMO.
Minister poinformował również, że do Komisji Europejskiej skierowane zostaną obydwa rozporządzenia wraz ze stosownymi uzasadnieniami. W nich, oprócz argumentów podnoszonych m.in. przez Austrię, czy Francję, które takie zakazy już stosują znajdą się także takie kwestie, jak wyniki badań wskazujących np. na ginięcie owadów wskutek upraw kukurydzy MON 810, czy zbyt małej odporności na choroby w warunkach Polskich ziemniaka Amflora.
czytaj więcej na drugiej stronie...