| Autor: redakcja1

Przebieg warunków agrometeorologicznych w okresie od jesieni 2023 r. do lata 2024 r.

Lipcowe opady deszczu, również o charakterze burzowym występujące na obszarze całego kraju przyczyniły się do poprawy uwilgotnienia gleby i miały sprzyjający wpływ na stan plantacji buraków cukrowych i ziemniaków zwłaszcza odmian późniejszych i później posadzonych.

Przebieg warunków agrometeorologicznych w okresie od jesieni 2023 r. do lata 2024 r.
W obrębie miesiąca prowadzono zbiór drugiego pokosu traw łąkowych i wieloletnich roślin motylkowych. W pierwszej dekadzie lipca przystąpiono do koszenia rzepaku i rzepiku, a następnie poszczególnych zbóż. Prace żniwne powszechnie prowadzono w drugiej połowie lipca. W pierwszej dekadzie sierpnia na obszarze całego kraju zakończono żniwa zbóż ozimych i jarych.

Na polach prowadzono zabiegi pożniwne, wykonywano podorywki oraz orki przedsiewne, wysiewano poplony ścierniskowe. Znaczny niedobór wilgoci w glebie utrudniał wykonywanie tych prac. Notowane na przełomie drugiej i trzeciej dekady sierpnia ulewne deszcze, połączone z burzami i silnym wiatrem, powodowały w wielu rejonach kraju przejściowo nadmierne uwilgotnienie gleby, a lokalnie nawet podtopienia pól. Lokalnie w drugiej, a na znacznym obszarze Polski w trzeciej dekadzie sierpnia rozpoczęto siewy rzepaku ozimego. W drugiej dekadzie miesiąca przystąpiono do zbioru kukurydzy na zielonkę oraz rozpoczęto wykopki ziemniaków. W sierpniu trwał zbiór liści tytoniu. W ciągu miesiąca na obszarze całego kraju prowadzano zbiór kolejnego pokosu traw łąkowych i wieloletnich roślin motylkowych. Pogoda stwarzała dobre warunki dla dosuszania i zbioru siana.


Tagi:
źródło: