Na poziom produkcji roślinnej w znacznym stopniu wpływają uwarunkowania przyrodniczo-klimatyczne, a głównie występowanie zjawisk o charakterze klęskowym.
W 2023 r. spadek produkcji upraw ogrodniczych był spowodowany m.in. obfitym plonowaniem i nadmiernym wysileniem drzew owocowych w 2022 r. oraz warunkami pogodowymi, które nie sprzyjały uprawom ogrodniczym.
Niższe niż w roku ubiegłym były zbiory owoców z drzew i krzewów owocowych w sadach, a także owoców z plantacji jagodowych oraz zbiory warzyw gruntowych.
W 2023 r. w wyniku mniejszych zbiorów m.in. warzyw gruntowych, owoców ogółem, produkcji żywca wołowego, wystąpił spadek globalnej produkcji rolniczej w cenach stałych o 1,1 procent.
Przy obniżce cen niektórych produktów, wartość globalnej produkcji roślinnej zmalała w skali roku o 14%, w tym najbardziej spadła wartość produkcji zbóż o 34,9%. Wystąpił również spadek towarowej produkcji roślinnej – o 5,5%. Wartość towarowej produkcji roślinnej w przeliczeniu na 1 ha użytków rolnych obniżyła się do 3727 zł wobec 3882 zł przed rokiem.
źródło: Gospodarz.pl/GUS foto:
Gospodarz.pl/MG