Korzystne deszcze na Środkowym Zachodzie USA zmniejszają obawy pogodowe i skłoniły do redukcji długich pozycji posiadanych przez kapitał spekulacyjny w kukurydzy.
Także w środę fundusze hedgingowe kontynuowały (od)sprzedaż kontraktów na kukurydzę w Chicago, jednak skala była już dużo mniejsza niż dzień wcześniej, stąd przecena najbliższej serii sięgnęła wczoraj niespełna 1%, w porównaniu do 6% we wtorek. Ocenia się, że wczoraj kapitał spekulacyjny sprzedał netto 10,5 tys. kontraktów na kukurydzę, w porównaniu do 47,5 tys. dzień wcześniej. Nadal jednak spekulanci mogą mieć kupionych netto po ok. 200 tys. kontraktów na kukurydzę i podobną ilość w przypadku soi. Obawy o pogodę w lipcu i sierpniu, kiedy to szacowane na 50% zjawisko pogodowe La Nina może przynieść suchą i gorącą pogodę w kluczowych obszarach amerykańskich upraw kukurydzy i soi, powinny spowolnić redukowanie długich pozycji (odsprzedawanie kontraktów). W miarę upływu czasu ryzyko pogodowe będzie malało, a wraz z nim premia zawarta w cenie.
Jak podaje Andrzej Bąk z e-WGT, pszenica zamknęła sesję w Chicago na poziomie neutralnym, fundusze hedgingowe zachowywały się w środę neutralnie, ale posiadają znaczącą pozycję krótką netto w tym kontrakcie.
W USA, korzystne dla upraw kukurydzy i soi deszcze spowalniają zbiory pszenicy ozimej i mogą wpłynąć na pogorszenie jakości ziarna. Problemy z jakością pszenicy będą w tym roku w UE i być może na Ukrainie i w Rosji. Poziom tegorocznych zbiorów pszenicy u jej głównych producentów i eksporterów zapowiada się jednak na bardzo wysoki.
Korzystne warunki upraw w Zachodniej Kanadzie wywierają presję na notowania rzepaku. Canola traciła w środę na wartości i była to szósta spadkowa sesja z ostatnich siedmiu.
Czytaj dalej na następnej stronie...
źródło: Gospodarz.pl/www.ewgt.com.pl/Andrzej Bąk, foto:
Gospodarz.pl/MP