Na zamknięciu wczorajszej sesji w Chicago najbliższe serie soi i śruty sojowej potaniały o 4%-5%. Po gwałtownych spadkach na rynku kukurydzy, przyszedł czas na urealnienie notowań soi w Chicago.
Notowania zbóż i oleistych
Jak podaje Andrzej Bąk z e-WGT, wyparowują nadzieje na problemy pogodowe w USA, na najbliższy weekend zapowiadane są kolejne opady na Środkowym-Zachodzie Satnów Zjednoczonych. Meteorolodzy prognozują, że La Nina (gorąca i sucha pogoda na głównych terenach amerykańskich upraw) może pojawić się dopiero we wrześniu i nie wpłynie negatywnie na plony, a wręcz przeciwnie będzie to korzystne na etapie zbiorów.
Notowania amerykańskiej kukurydzy i pszenicy zyskiwały mocno na wartości na otwarciu amerykańskiej dziennej sesji, ciągnąc w górę wyceny unijnych kontraktów.
Zamknięcie dnia w Paryżu przypadło w fazie wzrostowej dla kukurydzy i pszenicy w Chicago, stąd unijna pszenica i kukurydza (najbliższe serie) zamknęły dzień wzrostem o 2 euro/t (1,2%-1,3%). Unijny kontrakt na rzepak zamknął dzień na poziomie neutralnym, opierając się przecenie kompleksu sojowego i canoli.
W kolejnych godzinach, amerykańskiej sesji, notowania kukurydzy i pszenicy zawróciły w dół, w konsekwencji pszenica zamknęła dzień blisko 1% stratą (seria najbliższa) i pogłębiła wieloletnie minima. Notowania kukurydzy (seria najbliższa) zakończyły sesję na symbolicznym minusie dzięki nadziei na wzrost amerykańskiego eksportu.
W czwartek CONAB obniżył, do 69,1 mln ton, oficjalną prognozę produkcji kukurydzy w Brazylii w sezonie 2015/16, w porównaniu z 76,2 mln ton w raporcie z czerwca. Różnica wynosi około 10 mln ton i wspiera idee silniejszego eksportu amerykańskiego ziarna.
CONAB zachował bez zmian swoje szacunki produkcji soi w Brazylii w sezonie 2015/16 na poziomie 95,6 mln ton.
Czwartkowe tygodniowe dane EIA były prospadkowe dla kukurydzy, ponieważ pokazały spadek produkcji bioetanolu w USA i wzrost zapasów.
Czytaj dalej na następnej stronie...
źródło: Gospodarz.pl/www.ewgt.com.pl/Andrzej Bąk, foto:
sxc.hu