Notowania kontraktów gwałtownie wzrosły, ponieważ kapitał spekulacyjny redukował swoje krótkie pozycje w zbożach i w kompleksie sojowym. Pretekstem do tego były czynniki techniczne (wynikające z wykresów), dobre amerykańskie dane o wysyłkach eksportowych oraz prognoza suchej pogody dla wschodniej części Brazylii. Jak wskazuje Andrzej Bąk z e-WGT, notowania najbliższych serii kontraktów wzrosły w Chicago w zakresie 2,6%-2,7%-kukurydza i soja, do aż 4,1%-pszenica, redukując większą część ubiegłotygodniowej przeceny.
Unijne kontrakty podążały we wtorek śladem ich amerykańskich odpowiedników. W Paryżu skala wzrostów była jednak dużo mniejsza i mieściła się w przedziale od 0,5 euro/t-kukurydza, do 4,5 euro/t-rzepak. Wpływ eurodolara na wycenę kontraktów był w środę neutralny, a notowania EUR/USD drugi dzień z rzędu przebywały w okolicy poziomu 1,045 usd za euro.
We wtorek w Chicago, kapitał spekulacyjny kupił netto ok.: 13,5 tys. kontraktów na soję, 10 tys. na kukurydzę i 7 tys. na pszenicę.
Tygodniowe wysyłki eksportowe amerykańskiej soi i kukurydzy były w górnym zakresie oczekiwań, a w przypadku pszenicy nieco powyżej oczekiwań rynkowych. Jednocześnie zrealizowany od początku obecnego sezonu eksport kukurydzy (wysyłki) aż o 80% wyprzedza tempo z poprzedniego sezonu. W przypadku pszenicy wzrost rok do roku wynosi 28%, a w przypadku soi 19%.
Amerykańskie dane o wysyłkach eksportowych w tygodniu 16-22 grudnia 2016:
-
Soja: 1,71 mln ton / oczekiwano: 1,4 - 1,8 mln ton;
-
Pszenica: 521 tys.ton / oczekiwano: 300 – 500 tys. ton;
-
Kukurydza: 971 tys. ton / oczekiwano: 775 000 - 975 tys. ton.