W minionym tygodniu na rynku giełdowym dały się zaobserwować przede wszystkim coraz wyraźniejsze spadki notowań kukurydzy w kontraktach terminowych. Najprawdopodobniej były one związane z oddalającymi się obawami o tegoroczne zbiory tego gatunku w USA, optymistycznymi prognozami globalnej produkcji, w tym spodziewanymi rekordowo wysokimi wynikami w Unii Europejskiej oraz na Ukrainie – podaje FAMMU/FAPA.
Wydaje się, że w perspektywie skokowego wzrostu zbiorów kukurydzy oraz ogromnej podaży zbóż paszowych, obecne spadki notowań są nadal „nieśmiałe”. Może to być spowodowane ograniczoną dostępnością kukurydzy w newralgicznym okresie przed zbiorami, wynikającej z niskiego poziomu zapasów.
Na giełdzie Matif kukurydza w najbliższym kontrakcie – sierpniowy – potaniała przez ostatni tydzień o 0,9% do 217,8 EUR/tonę. Na giełdzie w Budapeszcie zniżki cen kontrakcie wrześniowym były wyraźniejsze – o 3,8% do 50 000 HUF/t (w przeliczeniu 221 USD/t lub 706,5 PLN/t). Kukurydza w kontrakcie wrześniowym na CBoT była pod koniec tygodnia o 1,7% tańsza – 191,9 USD/tonę, a w skali dwutygodniowej notowania obniżyły się już o blisko 10%.
Czytaj inne tematy poświęcone cenom zbóż w Polsce i na świecie
W notowaniach rzepaku na Matif również odnotowuje się coraz wyraźniejsze tendencje spadkowe. W tym tygodniu rzepak w kontrakcie sierpniowym potaniał o kolejne 3,9% dochodząc do 347,8 EUR/tonę. Jest to najprawdopodobniej przede wszystkim odzwierciedleniem bardzo dobrych prognoz tegorocznej produkcji tego gatunku w Unii. Oil World przewiduje zbiory rzepaku w UE-27 na 20,5 mln ton wobec 19,4 mln ton sezon wcześniej, w tym Niemcy mają zebrać 5,75 mln ton, Francja – 5 mln ton, Wielka Brytania – 2 mln ton, a Polska – 2,35 mln ton. Ostatnie spadki cen to prawdopodobnie także odzwierciedlenie oczekiwanego znacznego wzrostu globalnej podaży oleistych, a zwłaszcza soi.
Opóźnione żniwa w Europie, utrzymujące się obawy o jakość ziarna z tegorocznej produkcji w niektórych unijnych krajach, nie najlepsze wyniki produkcji pszenicy w USA, epizody mrozu w Brazylii i Argentynie mogące skutkować gorszymi zbiorami oraz zwiększony popyt na importowaną pszenicę wysokiej jakości ze strony Chin – to wszystko czynniki powodujące utrzymywanie się cen pszenicy konsumpcyjnej nadal na stosunkowo wysokim poziomie. Na giełdzie Matif w ostatnim tygodniu pszenica w kontrakcie listopadowym obniżyła wartość tylko o 0,7% do 187,3 EUR/tonę, natomiast pszenica na CBoT podrożała przez tydzień – o 1,3% do 241,8 USD/tonę.
W najbliższych tygodniach żniwa zbóż podstawowych w Unii powinny zostać zakończone. Obecne prognozy unijnej produkcji zbożowej w 2013 r. są nadspodziewanie wysokie. Według ostatnich przewidywań KE, Unia zbierze aż 304,5 mln ton zbóż, tj. o 10% więcej niż rok temu. Wzrośnie produkcja prawie wszystkich gatunków, z wyjątkiem durum i sorgo. Spodziewane wzrosty są największe w przypadku kukurydzy – nawet o 18,3% do 70,9 mln ton. Zbiory pszenicy będą o 4,7% wyższe niż w ubiegłym roku i mają osiągnąć 131,7 mln ton.
Śledź notowania zbóż na Gospodarz.pl
IGC w najnowszym raporcie w dalszym ciągu podaje optymistyczne prognozy produkcji globalnej. Światowe zbiory pszenicy będą o 5% wyższe niż sezon wcześniej i mają osiągnąć 687 mln ton. Obecna prognoza jest o 4 mln ton wyższa od wcześniejszej. Prognozy produkcji kukurydzy na świecie nadal są bardzo dobre i pomimo korekty wynoszą 942 mln ton, tj. o 9,7% więcej niż sezon wcześniej. Wszystko wskazuje na to, że jeśli nic nie stanie na przeszkodzie w realizacji tych prognoz, to czeka nas sezon wysokiej podaży ziarna, zarówno w skali globalnej, jak i w UE. To powinno znaleźć przełożenie w dalszych spadkach cen zbóż, w tym największe powinny mieć miejsce w segmencie paszowym. Obecne zawirowania i obawy o jakość pszenicy, z jednej strony będą czynnikiem wsparcia cen wysokiej jakości pszenicy konsumpcyjnej, z drugiej zaś ewentualna większa podaż pszenicy paszowej podziała jeszcze bardziej zniżkowo na ceny zbóż wykorzystywane na cele paszowe. Powinno to przynieść sporą ulgę dla hodowców. Zapasy mają szanse się odbudować, a konsumenci powinni odczuć spadek cen żywności.
źródło: Gospodarz.pl/FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł foto:
sxc.hu