Prowadzone w Instytucie badania świadczą o szerokich możliwościach w dziedzinie hodowli, uprawy, przetwórstwa i wykorzystania konopi, w tym także w celu rekultywacji terenów ekologicznie zdegradowanych. Coraz większe zainteresowanie ziarnem konopi przejawia także przemysł farmaceutyczny. Konopie zawierają bowiem unikalne związki tzw. kannabinoidy, które posiadają silne działanie psychoaktywne. Najbardziej aktywnym związkiem z tej grupy jest THC. Jednak uprawiane obecnie konopie cechują się niską zawartością tej substancji, co odróżnia je od blisko spokrewnionej marihuany. Konopie o niskiej zawartości THC są surowcem wykorzystywanym przy produkcji preparatów do leczenia bólu u pacjentów onkologicznych oraz w innych chorobach.
Niestety, uprawa konopi nie jest ofertą dla wszystkich wielkopolskich rolników, gdyż roślina ta wymaga żyznego, próchniczego podłoża glebowego o uregulowanych stosunkach wodnych oraz obojętnego odczynu. Charakteryzuje się przy tym wieloma pozytywnymi cechami jak np. umiarkowanymi wymaganiami nawozowymi, wysoką konkurencyjnością w stosunku do chwastów, odpornością na suszę. Jak dotąd, konopie nie są porażane przez choroby czy szkodniki. Stanowią dobry przedplon dla większości roślin uprawnych, poprawiają strukturę gleby i są elementem bioróżnorodności w ramach tzw. zazielenienia.
Newralgicznym punktem technologii uprawy konopi na ziarno jest zbiór. Najbardziej efektywna metoda to ręczne ścięcie wiech i odziarnienie po dosuszeniu. Ułatwieniem może być użycie specjalnej maszyny do ścinania wiech. Inna metoda to zbiór dwufazowy: ścięcie całych roślin, dosuszenie na pokosie i omłot kombajnem.
Wielkopolska Izba Rolnicza, wykorzystując dane Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich, przygotowała kalkulację uprawy konopi na ziarno uwzględniającą ceny środków produkcji i usług z listopada 2017 roku. I choć kalkulacja nie obejmuje trudnego do oszacowania kosztu zbioru, jej wynik z pewnością zwróci uwagę wielu rolników na tę roślinę.