Partner serwisu Produkcja roślinna
Kategorie
Zobacz również tu
-
2024-11-22
-
Eksport towarów rolno-spożywczych z Polski
2024-11-22 -
Wyniki kontroli jakości przekąsek słonych
2024-11-22 -
Ceny serów w Polsce (10.11.2024)
2024-11-22
Poznaj produkty
-
Opryskiwacz polowy przyczepiany 1500/15
2011-07-15 -
Traktorek Shibaura P17F 4x4
2011-12-28 -
Wozy paszowe SGARIBOLDI COMBI 8200
2020-07-30 -
UNIWERSALNY PRZYCZEPIANY ROZSIEWCZ 4,0T
2016-05-11
Kontrowersje wokół importu GMO do UE
Dnia 22 kwietnia 2015 roku zgodnie z planem Komisja Europejska zaproponowała zmianę zasad importu pasz i żywności GMO w postaci kukurydzy czy soi zmodyfikowanej genetycznie według której kraje członkowskie mają mieć możliwość decyzji odnośnie zakazu przywozu tych produktów – podaje FAMMU/FAPA.
Import GMO do UE
Propozycja KE przewiduje, że nawet jeżeli jakiÅ› produkt GMO uzyska aprobatÄ™ EFSA i zostanie dopuszczony do importu na unijny rynek, to poszczególne paÅ„stwa i tak bÄ™dÄ… miaÅ‚y możliwość ograniczenia tego przywozu lub jego zakazania.
Kraje te bÄ™dÄ… musiaÅ‚y podać uzasadnienie decyzji, jakkolwiek KE nie precyzuje, jakie mogÄ… to być powody. Decyzje wÅ‚adz krajowych w tej sprawie muszÄ… być zgodne z zasadami wspólnego rynku i WTO. W zwiÄ…zku z tym, import GMO odbywaÅ‚by siÄ™ na podobnych zasadach jak zakÅ‚adajÄ… obowiÄ…zujÄ…ce od 2 kwietnia br. zasady możliwego zakazu lub dopuszczenia upraw GMO przez poszczególne paÅ„stwa czÅ‚onkowskie.
Propozycja wynika z faktu, że kraje czÅ‚onkowskie nie sÄ… w stanie siÄ™ porozumieć w kwestii importu produktu GMO, co przekÅ‚ada siÄ™ na arbitralnÄ… autoryzacjÄ™ przez KomisjÄ™. To natomiast powoduje niezadowolenie niektórych paÅ„stw, którym niejako narzuca siÄ™ rozwiÄ…zania sprzeczne z ich politykÄ….
Jak przypomina FAMMU/FAPA, aktualnie w UE dopuszcza siÄ™ do przywozu i stosowania w żywnoÅ›ci oraz paszy 58 organizmów GMO, w tym: kukurydza, soja, rzepak, burak cukrowy. NastÄ™pne 17 wniosków o autoryzacje z pozytywnÄ… opiniÄ… EFSA czeka, a która zostanie udzielona w najbliższym czasie. Kolejne kroki, to ewentualna aprobata propozycji przez PE oraz paÅ„stwa czÅ‚onkowskie.
Propozycje Komisji spotkaÅ‚y siÄ™ już ze zmasowanÄ… krytykÄ… poszczególnych paÅ„stw UE, organizacji ekologicznych, które obawiajÄ… siÄ™ zalewu rynku przez import GMO na wiÄ™kszÄ… skalÄ™. Także producenci i handlowcy obawiajÄ… siÄ™ zakÅ‚óceÅ„ na wspólnym rynku. Do protestów doÅ‚Ä…czyli najwiÄ™ksi partnerzy handlowi Unii jak USA, Kanada, Argentyna oraz Brazylia. GP uważa, że propozycja nie dotyka istoty problemu, jakim jest brak demokratycznych reguÅ‚ w procesie zatwierdzania GMO.
GÅ‚os wiÄ™kszoÅ›ci, która nie godzi siÄ™ na GMO w Europie, w dalszym ciÄ…gu nie bÄ™dzie wiążący i stanie siÄ™ tak pomimo wczeÅ›niejszych obietnic przewodniczÄ…cego KE Jean-Claude'a Junckera, aby wiÄ™kszość krajów czÅ‚onkowskich miaÅ‚a możliwość powstrzymania decyzji KE w odnoÅ›nie GMO.