| Autor: redakcja1

IUNG: Zboża jare, ozime krzewy owocowe i rośliny strączkowe zagrożone suszą rolniczą

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach, zgodnie z wymogami Obwieszczenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny stan zagrożenia suszą rolniczą dla następujących upraw: zbóż ozimych i jarych, kukurydzy na ziarno i na kiszonkę, rzepaku i rzepiku, ziemniaka, buraka cukrowego, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, krzewów i drzew owocowych, truskawek oraz roślin strączkowych.

IUNG: Zboża jare, ozime krzewy owocowe i rośliny strączkowe zagrożone suszą rolniczą
Średnia wartość KBW obecnego sześciodekadowego okresu w porównaniu do poprzedniego okresu nie uległa zmianie, ale należy zaznaczyć, że wartości te w południowo-wschodniej Polsce uległy znacznemu zmniejszeniu nawet o 40 mm, gdy w północnych rejonach kraju odnotowano ich wzrost o 40 mm.
 
W ocenie dr hab. Andrzeja Doroszewskiego, tegoroczny maj był ciepły. Najcieplej było na Ziemi Lubuskiej oraz miejscami na obszarze Niziny Wielkopolskiej, Mazowieckiej, Szczecińskiej oraz na Kujawach, na tych terenach temperatura powietrza wynosiła ponad 15,5°C i była wyższa o 2°C od średniej wieloletniej. Na przeważającym obszarze kraju notowano temperaturę od 14 do 15°C, wyższą od wieloletniej o 1-1,5°C. Najchłodniej było w Sudetach i Karpatach oraz w północno-wschodniej części Pobrzeża Słowińskiego, od 12 do 14°C, jednakże względem temperatury wieloletniej, na tych terenach było cieplej od 1 do 1,5°C.
 
Pierwsza dekada czerwca na dużym obszarze zachodniej a zwłaszcza północno-zachodniej Polski występowała stosunkowo wysoka temperatura powietrza, od 17 do 18,5°C. Im dalej w kierunku wschodnim tym było chłodnej. Na dużym terytorium we wschodnich terenach kraju notowano temperaturę wynoszącą ok. 15°C. W drugiej dekadzie tego miesiąca sytuacja pod względem temperatury powietrza była zgoła odwrotna. Zdecydowanie najcieplej było w południowo-wschodniej Polsce (od 17,5 do 18,5°C). Na bardzo dużym obszarze kraju notowano temperaturę wynoszącą od 16 do 17,5°C, a na północnych terenach notowano od 14 do 16°C.
 
W maju opady atmosferyczne były bardzo zróżnicowane. Najniższe wystąpiły zwłaszcza na Ziemi Lubuskiej i Nizinie Szczecińskiej nawet poniżej 20 mm co stanowiło ok. 30% normy wieloletniej (1971-2000). Niskie opady wystąpiły w wielu rejonach kraju: na Nizinie Wielkopolskiej, Śląskiej na Kujawach, w południowej części Niziny Mazowieckiej, na Wyżynie Małopolskiej, Śląskiej, na Polesiu, Kaszubach, na Pojezierzu Zachodnio i Południowosuwalskim oraz w Kotlinie Sandomierskiej od 20 do 40 mm tj. 40-60% normy. Na przeważającym terenie Polski opady wynosiły od 40 do 60 mm (60-80% normy). Najwyższe opady odnotowano na Przedgórzu Sudeckim i Karpackim, od 60 do powyżej 120 mm. Trzeba zaznaczyć, że tak duża zmienność wielkości opadów na terenie całego kraju wynikała z ich burzowego charakteru, obok terenów z bardzo wysokimi opadami występowały też obszary położone w bliskiej ich odległości, na których opady były bardzo małe.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: