IUNG: Zboża jare, krzewy owocowe i truskawki zagrożone suszą rolniczą

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach, zgodnie z wymogami Obwieszczenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny stan zagrożenia suszą rolniczą dla następujących upraw: zbóż ozimych i jarych, rzepaku i rzepiku, buraka cukrowego, krzewów i drzew owocowych oraz truskawek.

IUNG: Zboża jare, krzewy owocowe i truskawki zagrożone suszą rolniczą
Mapa zagrożenia suszą rolniczą dla zbóż jarych

Susza występuje też w uprawach truskawek, odnotowano ją w trzech województwach, w 15 gminach Polski (0,61% gmin kraju). Szczegółowe dane dotyczące tej uprawy zamieszczono w tabeli 3.

Lp Województwo Liczba gmin ogółem Liczba gmin zagrożonych Udział gmin zagrożonych [%] Udział powierzchni zagrożonej [%]
1 kujawsko-pomorskie 144 9 6,25 0,04
2 mazowieckie 314 4 1,27 0,01
3 lubuskie 82 2 2,44 0,06
 

Najniższe wartości KBW występowały we wschodniej części Pojezierza Wielkopolskiego, na Kujawach, w zachodniej części Niziny Mazowieckiej, na Kaszubach, na Żuławach Wiślanych, na Ziemi Lubuskiej, na Nizinie Szczecińskiej oraz na Równinie Wałeckiej, wynosiły one od -120 do -149 mm. Niskie wartości KBW występowały również w południowych, wschodnich i zachodnich regionach Pojezierza Pomorskiego, w północnych rejonach Pojezierza Wielkopolskiego oraz na Mazowszu od -110 do -119 mm. Natomiast najwyższe wartości KBW (zbliżone do zera) odnotowano na znacznych terenach Polski południowej.



W ocenie dr hab. Andrzeja Doroszewskiego, kwiecień w tym roku na znacznej powierzchni kraju był bardzo ciepły, jedynie na Pobrzeżu Słowińskim był ciepły a w Sudetach i na Przedgórzu Sudeckim był lekko ciepły. Najcieplej było w południowo-wschodniej Polsce, w południowej część Niziny Mazowieckiej i Śląskiej, na Kujawach, na Nizinie Wielkopolskiej z temperaturą powietrza ponad 9°C. Na pozostałych terenach kraju temperatura wynosiła od 8 do 9°C. Jedynie na Pobrzeżu Słowińskim i w północno-wschodnich krańcach kraju notowano temperaturę niższą, od 7 do 8°C oraz w Sudetach i na Przedgórzu Sudeckim, gdzie odnotowano 4-7°C. Temperatura powietrza w południowo-wschodniej Polsce, na Nizinie Mazowieckiej, na Kujawach była wyższa od średniej wieloletniej (1971-2000) o ponad 1,5°C. Na zachodzie kraju notowano temperaturę wyższą od średniej wieloletniej o 0,5-1,0°C. Na pozostałych terenach Polski temperatura powietrza była wyższa od średniej wieloletniej od 1,0 do 1,5°C.

Czytaj dalej na następnej stronie...



Tagi:
źródło: