Z przeprowadzonych przez rzeczoznawców wojewódzkich w marcu badań polowych wynika, że w bieżącym roku uprawy ozime przezimowały zdecydowanie lepiej niż w roku ubiegłym - poinformował Główny Urząd Statystyczny we Wstępnej ocenie przezimowania upraw ozimych w 2013 roku.
Najmniejsze uszkodzenia roślin ozimych wystąpiły w województwach: wielkopolskim, zachodniopomorskim i lubelskim.
- Główną przyczyną ich wystąpienia były pleśń śniegowa, wyprzenia i zastoiska wody na przedwiośniu, a w mniejszym stopniu silne mrozy, wahania temperatury i wiatry wysuszające. Ponadto niewielkie uszkodzenia spowodowane były utrzymującymi się na użytkach zielonych podtopieniami, występującymi głównie w dolinach rzek - podaje GUS.
Znaczne wahania temperatury między dniem i nocą w marcu i na początku kwietnia powodowały na przemian zamarzanie i rozmarzanie ornej warstwy gruntu, jednak nie wpłynęły na większe uszkadzenie roślin. Jak jednak podaje GUS ze względu na długotrwałą zimę w roku bieżącym wystąpiły w uprawach ozimych znaczne szkody spowodowane przez zwierzynę łowną.
Z informacju Urzędu wynika także, iż występujące w marcu duże dobowe wahania temperatury oraz zalegająca w wielu rejonach kraju na polach dość gruba pokrywa śnieżna uniemożliwiała rozpoczęcie prac polowych, a szczególnie nawożenia ozimin. Wznowienie wegetacji roślin odnotowano najwcześniej w zachodniej części Polski pod koniec I dekady kwietnia, a na pozostałym obszarze kraju w połowie tego miesiąca. Do siewów i sadzenia roślin uprawnych przystąpiono pod koniec I dekady kwietnia, około miesiąca później niż w latach poprzednich. Ocieplenie dopiero w drugiej dekadzie kwietnia wpłynęło na przyśpieszenie przeprowadzania prac polowych oraz rozpoczęcia siewów zbóż jarych i zasilenia ozimin nawozami mineralnymi, prace te były prowadzone na polach wyżej położonych, na które możliwy był wjazd ciężkim sprzętem rolniczym.
Warto pamiętać, że ostateczna ocena strat zimowych, jak i wiosennych oraz ocena stanu zasiewów upraw rolnych i ogrodniczych zostanie przeprowadzona w drugiej połowie maja br.
Czytaj także:
- Szansa na dobre plony w 2013 roku. Ocena stanu upraw na jesieni 2012 roku
- Przezimowanie ozimin pod zbiory w 2013 roku
źródło: Gospodarz.pl/GUS, foto:
Gospodarz.pl/MP