CBoT: Pszenica i soja na minusach (17.09.2014)

Mimo wzrostowego początku (podczas nocnych notowań) ostatecznie amerykańskie kontrakty na soję i pszenicę zamknęły wtorek na blisko 1% minusach. Kukurydza za oceanem zakończyła dzień na lekkim plusie przy dużej zmienności dziennej. Także na giełdzie Matif początkowe zdecydowane wzrosty, późnym popołudniem zmniejszyły się już tylko do symbolicznych +0,5 euro/t dla najbliższych serii pszenicy, rzepaku i kukurydzy.

CBoT: Pszenica i soja na minusach (17.09.2014)

Prognozy USDA kluczowe dla rynku

Nadal na rynek wywierają wpływ opublikowane w czwartek dane USDA z wrześniową prognozą dla rynku zbóż i oleistych. USDA na podstawie prognoz areału oraz wydajności z ha zapowiada rekordowe zbiory kukurydzy i soi w Stanach Zjednoczonych (w konsekwencji także na świecie). W poniedziałek (po sesji) opublikowano także bardzo dobre cotygodniowe dane na temat stanu upraw i postępu zbiorów w przypadku kukurydzy. Zbiory kukurydzy w USA już się zaczęły na południu kraju, a ich zaawansowanie wynosi około 4% (średnia z 5 lat to 9%. Wspomniane dane potwierdziły dobre tempo zasiewów pszenicy ozimej i nadrobienie zaległości w zbiorach pszenicy jarej. We wtorek Farm Service Agency (agencja ubezpieczająca plantacje) opublikowała swoje niejednoznaczne dane. Wynika z nich, że areał zasiewów kukurydzy i soi może być niższy niż w prognoza USDA, z drugiej jednak strony dane te nie pokazały strat w uprawach. Na rynku pojawiło się trochę pozytywnych informacji (prowzrostowych) dla kukurydzy ze strony rynku biopaliw. Sekretarz rolnictwa USA powiedział, że jest duża szansa na wzrost zużycia bioetanolu do celów paliwowych. Także trwające rozmowy z regulatorem chińskim powinny doprowadzić do zmian wymogów importowych dotyczących produktów ubocznych przerobu amerykańskiej kukurydzy.

Oprócz zapowiadanego rekordu zbiorów soi w USA, nad rynkiem oleistych ciąży spadek przerobu nasion soi w Chinach (największy importer tych nasion). Raport przygotowany przez Reuters mówi, że chiński import soi w sezonie 2014/15 może spaść o 1/4 rok do roku. Wczoraj pojawiły się także prowzrostowe informacje dla tego rynku wynikające z tego, że delegacja handlowa z Chin podpisała umowy na zakup 4,8 mln ton soi w USA. Według USDA Chiny w całym sezonie powinny zaimportować 73,5 mln ton w tym 30 mln ton z USA.

Na wtorkowe wyższe notowania pszenicy na Matif (mimo przeceny za oceanem i umocnienia się euro) miał wpływ zakup przez Egipt 180 tys. ton pszenicy francuskiej.

SovEcon podniósł szacunki produkcji pszenicy w Rosji do 60 mln ton z 58 mln ton, jednocześnie podniesiono prognozowany rosyjski eksport pszenicy powyżej 20 mln ton. Wrześniowa prognoza USDA to odpowiednio 59 mln ton i 22,5 mln ton. Dziś przed południem kontrakty na pszenicę i kukurydzę tracą na Matif i CBoT (sesja nocna) od 0,3 do 0,5%. Soja oraz rzepak notowane są na minimalnych plusach.

Ceny zbóż

Notowania zbóż i oleistych

Zamknięcie notowań – wtorek – 16.09.2014

Matif - pszenica (listopad-14): 162,0 eur/t / +0,5 eur/t (+0,3%);
Matif - kukurydza (listopad-14): 139,25 eur/t / +0,5 eur/t (+0,4%);
Matif – rzepak (listopad-14): 324,0 eur/t / +0,5 eur/t (+0,15%);

CBoT – pszenica (grudzień-14): 182,4 usd/t / -1,6 usd/t (-0,9%);
CBoT – kukurydza (grudzień-14): 135,3 usd/t / +0,2 usd/t (+0,17%);
CBoT – soja (listopad-14): 360,5 usd/t / -3,2 usd/t (-0,9%);

Winnipeg – canola (listopad-14): 412,2 cad/t / -3,8 cad/t (-0,9%).

Notowania zbóż


Tagi:
źródło: