Długo wyczekiwanym na rynkach wydarzeniem było posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego, który zgodnie z oczekiwaniami pozostawił stopy procentowe bez zmian, a także przedłużył czas trwania programu skupu aktywów (QE) o 9 miesięcy do września 2018 roku, jednocześnie obniżając miesięczną skalę skupu z 60 mld do 30 mld euro. W reakcji na te informacje dolar umocnił się do euro oraz do złotego.
Skokowe umocnienie dolara wywiera teraz presję spadkową na notowania kontraktów w Chicago. Tańsze euro jest korzystne (prowzrostowe) dla unijnych kontraktów.
Czwartkowe (tygodniowe) dane eksportowe w przypadku kukurydzy, a zwłaszcza soi, przekroczyły oczekiwania rynkowe. Tygodniowe zamówienia eksportowe pszenicy były w dolnym zakresie prognoz rynkowych.
USA - Tygodniowe zamówienia eksportowe netto w tygodniu kończącym się 19.10.2017:
Oczekiwania rynkowe / dane tygodniowe
-
Kukurydza: oczekiwania 0,8 – 1,2 mln t / wynik to 1,288 mln ton (+3% tydzień do tygodnia, ale +32% do średniej z 4 tygodni);
-
Soja: oczekiwania 1,2 – 1,6 mln t / wynik to 2,129 mln ton (+67% tydzień do tygodnia i +23% w stosunku do średniej z 4 tygodni);
-
Pszenica: oczekiwania 0,3 - 0,5 mln t / wynik to 360,6 tys. ton (-41% tydzień do tygodnia i -16% w stosunku do średniej z 4 tygodni).
Pozytywne dla kukurydzy były środowe (cotygodniowe) dane EIA. Pokazały one, że w ostatnim tygodniu produkcja etanolu wzrosła o 20 tys. baryłek, do 1,039 mln baryłek średnio dziennie. Dwa tygodnie wcześniej produkcja etanolu spadła do poziomu najniższego od 12 miesięcy. Warto pamiętać, że przemysł biopaliwowy zużywa blisko 40% zebranej w USA kukurydzy.
źródło: Gospodarz.pl/e-WGT/Andrzej Bąk foto:
sxc.hu