| Autor: redakcja1

Rośnie zużycie wysokobiałkowych surowców paszowych

Od wejścia Polski do UE zużycie wysokobiałkowych surowców paszowych w Polsce wykazywało trend zwyżkowy, co było związane m.in. z rosnącą produkcją drobiu i z większą intensyfikacją żywienia zwierząt - podaje Bank BGŻ BNP Paribas.

Rośnie zużycie wysokobiałkowych surowców paszowych

Zużycie pasz wysokobiałkowych w Polsce

Niemniej jednak w sezonach 2012/2013 i 2013/2014, z uwagi na wzrost cen, tendencje te się odwróciły. W sezonie 2014/2015 zużycie wysokobiałkowych surowców paszowych w Polsce się zwiększyło. Jak wynika z prognoz IERiGŻ, opublikowanych w październikowym raporcie ”Rynek pasz”, wyniosło ono 3,6 mln t w odniesieniu do 3,3 mln t w sezonie 2012/2013 i 3,1 mln t w sezonie 2013/2014.

O ile w spożyciu omawianych surowców, podobnie jak w latach poprzednich, przeważały śruty oleiste z 90 proc. udziałem, o tyle zaszły dość spore zmiany w strukturze samych śrut. Głównie nastąpił bardzo duży wzrost zużycia śruty rzepakowej, co było wynikiem m.in. bardzo wysokiej krajowej produkcji i spadku cen tego surowca, a zmalało z kolei spożycie śruty słonecznikowej.

W związku z tym, udział śruty rzepakowej w strukturze zużycia śrut łącznie zwiększył się z 22% do 26%, a słonecznikowej obniżył się z 16% do 12%. Natomiast udział śruty sojowej wyniósł 38%. IERiGŻ szacuje, że w tym sezonie zużycie wysokobiałkowych surowców paszowych w Polsce wzrośnie o 5% w odniesieniu do sezonu poprzedniego i wyniesie 3,8 mln t. Będzie to związane z większą konsumpcja śrut. Zwyżce zużycia śruty sojowej będzie sprzyjał spadek jej cen, wynikający z poprawy uwarunkowań podażowo-popytowych na globalnym rynku.

IERiGŻ oczekuje również większego spożycia śruty rzepakowej, co, biorąc pod uwagę oczekiwany spadek krajowej produkcji, będzie możliwe jedynie wtedy, gdy nastąpi zmniejszenie eksportu tego surowca.

Zdaniem analityków BGŻ BNP Paribas, konsumpcja mączki rybnej pozostanie stabilna w ujęciu roku, a zniżka produkcji strączkowych pastewnych pociągnie za sobą dość istotne zmniejszenie zużycia ich nasion.


Tagi:
źródło: