Największym producentem pasz w Unii Europejskiej w 2012 roku w dalszym ciągu są Niemcy, a zaraz za nimi znajduje się Francja i Hiszpania. W tym czasie produkcja paszy dla drobiu w UE-27 zwiększyła się o 1,5%, a to za sprawą wzrostów w Niemczech i Polsce, które zrekompensowały spadki w kilku innych państwach członkowskich.
Produkcja pasz dla drobiu w Niemczech wzrosła o 6,3% do 6,18 mln ton, a w Polsce o 7,1% do 5,12 mln ton. Więcej pasz niż przed rokiem wyprodukowano także w Irlandii, Wielkiej Brytanii, Holandii oraz Belgii. Natomiast w Hiszpanii tego rodzaju pasz wytworzono o 4,1% mniej, bo w ilości 4,26 mln ton. Niższe wyniki zanotowała również Łotwa, Słowenia, Bułgaria i Węgry, a to przede wszystkim z uwagi na spadek pogłowia kur nieśnych po wprowadzeniu zakazu stosowania tradycyjnych klatek.
W analizowanym okresie produkcja pasz dla trzody chlewnej spadła o 1,4%, m.in. w Niemczech, Francji, Holandii, Szwecji, Słowenii i na Łotwie, a to głównie za sprawą wzrostu cen komponentów paszowych i spadkiem opłacalności produkcji wieprzowiny.
Z kolei unijna produkcja pasz dla bydła w UE wzrosła w ciągu roku o 2,4%. Na 2013 r. FEFAC prognozuje stabilną produkcję pasz dla drobiu, dalszy spadek wytwarzania pasz dla trzody chlewnej (-1%) oraz nieznaczny wzrost (+1%) w przypadku pasz dla bydła.
Przeciętne koszty komponentów paszowych będą nadal wysokie, a ogólny poziom unijnej produkcji pasz pozostanie prawdopodobnie na poziomie zbliżonym do zeszłorocznego. W 2013 roku popyt na produkty paszowe jest wysoki, czego konsekwencją jest wysoki poziom cen.