| Autor: redakcja3

Spadnie zainteresowanie gazem łupkowym

Do dziś w Polsce wykonano łącznie 51 łupkowych odwiertów i do końca roku jest szansa na dodatkowe trzy. Tempo ich wykonywania jednak maleje, gdyż rok temu było ich 24, w tym roku zostanie zrealizowanych 15 wierceń. Zmiana przepisów unijnych może sprawić, że wiercenia w skałach łupkowych jeszcze wyraźniej zwolnią.

Spadnie zainteresowanie gazem łupkowym
10 października br. Parlament Europejski przegłosował zaostrzenie dyrektywy środowiskowej dla gazu z łupków, a to może spowodować spowolnienie poszukiwań w Polsce i w całej Wspólnocie. Konieczne będzie bowiem sporządzanie oceny oddziaływania inwestycji na środowisko (OOŚ) już na etapie prowadzenia poszukiwań, a konkretnie wszędzie tam, gdzie prowadzone jest tzw. szczelinowanie hydrauliczne.

Zdaniem Anny Piotrowskiej z kancelarii prawnej SSW Spaczyński, Szczepaniak i Wspólnicy, zmiany unijnego prawa wyraźnie wydłużą proces inwestycyjny, bowiem ocena oddziaływania inwestycji na środowisko jest czasochłonne i trwa minimum rok. Tak więc przedsiębiorca będzie musiał założyć dodatkowo taki margines czasowy już na etapie poszukiwania i rozpoznawania złóż.


Zaostrzenie dyrektywy środowiskowej nie tylko wydłuży proces inwestycji, ale także sprawi, że będzie ona droższa, co może w konsekwencji zniechęcić do poszukiwań gazu w łupkach w ogóle.


Tagi:
źródło: