W lipcu 2013 roku Argentyna prawdopodobnie zwiększy eksport biodiesla do poziomu najwyższego od 11 miesięcy ze względu na większe dostawy do UE. W dodatku producenci tego biopaliwa zarówno z Argentyny, jak i z Indonezji pomyślnie zwiększają dostęp do nowych rynków zbytu, dzięki atrakcyjnym cenom - podaje FAMMU/FAPA.
Indonezja wyeksportowała ostatnio około 60 tys. ton biodiesla do Chin. Z kolei argentyński biodiesel może wkrótce trafiać na rynki basenu Morza Śródziemnego – ale poza UE – do rejonu północnej Afryki.
W okresie od stycznia do kwietnia 2013 roku indonezyjski eksport tego biopaliwa osiągnął nowy rekord w wysokości 538 tys. ton, tj. o 24% więcej w porównaniu do tego samego okresu 2012 roku. Największym odbiorcą tego produktu z Indonezji była przy tym Malezja – 176 tys. ton. Wśród pozostałych odbiorców należy jeszcze wymieć: Singapur, USA, Chiny i Australię. To z nadwyżką zrekompensowało spadek sprzedaży na unijny rynek. Według wstępnych danych handlowych, w kolejnym okresie sprawozdawczym (maj – czerwiec) odnotowano dalszy wzrost sprzedaży biodiesla z Indonezji – co najmniej 250 tys. ton (wobec 211 tys. ton w analogicznym okresie sezon wcześniej). Z tej ilości około 100 tys. ton trafiło na unijny rynek, 40 tys. ton do USA, 47 tys. ton do Chin i około 61 tys. ton do Malezji. Skumulowany indonezyjski eksport biodiesla w I półroczu 2013 roku osiągnął około 800 tys. ton, tj. o około 150 tys. ton więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej.
W lipcu br. Argentyna odnotowała znaczy wzrost sprzedaży biodiesla na rynki zagraniczne. Wynik eksportu w lipcu prawdopodobnie wyniósł około 140 tys. ton wobec zaledwie 35 tys. ton w czerwcu br. oraz 30 tys. ton w maju br. Jest to jednocześnie najwyższy miesięczny eksport od 11 miesięcy. Chociaż obecna sprzedaż jest znacznie wyższa niż dotychczas, to w dalszym ciągu w istotny sposób odbiega na niekorzyść od zeszłorocznych wyników. W lipcu Argentyna zwiększy dostawy do UE do prognozowanych 64 tys. ton, w tym 42 tys. ton trafi do Hiszpanii, a reszta do Holandii i Belgii. Mimo to, skumulowany eksport tego produktu z Argentyny do UE w okresie od stycznia do lipca br. wyniesie około 280 tys. ton i będzie aż o 73% mniejszy w porównaniu do tego samego okresu rok wcześniej.
Argentyna dociera ze swoim produktem na coraz to nowe rynki zbytu. W okresie pierwszych siedmiu miesięcy br. 88 tys. ton tego biopaliwa zostało wysłane do USA, a 150 tys. ton do Peru. W rozpatrywanym okresie dostawy do odbiorców spoza UE co najmniej potroiły się dochodząc do blisko 250 tys. ton.
źródło: Gospodarz.pl/FAMMU/FAPA na podstawie Reuters i innych źródeł foto:
Gospodarz.pl