| Autor: redakcja1

Ropa i miedź powinny potanieć. Straci też złoto

2016 rok na rynku surowcowym może wyglądać podobnie jak miniony. Według analityków ceny nadal będą maleć, choć nie wszystkie w podobnym tempie. Miedź i ropa stracą jeszcze trochę na wartości, ale później ich ceny powinny się ustabilizować. Gorzej będzie za to ze złotem.

Ropa i miedź powinny potanieć. Straci też złoto

Producentom ropy nie sprzyja ani sytuacja polityczna, ani gospodarcza na świecie. Ceny zaczęły maleć w 2014 roku po rosyjskiej agresji na Ukrainie. Niskie ceny ropy tym łatwiej utrzymać, że popyt na paliwa zmniejsza się wraz z rosnącymi problemami chińskiej gospodarki, a eksporterzy starają się zwiększać wydobycie i sprzedaż, by mimo słabych kursów zapewnić sobie potrzebne dochody i utrzymać udziały w rynku. To oznacza, ropa nieprędko będzie bardzo droga.


– Za takim scenariuszem przemawia z jednej strony zarówno dolar, który powinien w 2016 roku pozostać mocny, jak i przede wszystkim utrzymująca się duża nadwyżka podaży nad popytem  ocenia dyrektor działu analiz Admiral Markets.  Tutaj swoją uwagę kieruję przede wszystkim na państwa OPEC, które uczestnicząc w takiej wojnie z ropą amerykańską z łupków, za wszelką cenę bronią się przed obniżeniem wydobycia, próbując zachować obecne udziały w rynku.

Notowania miedzi

Innym surowcem, który ze względu na czynniki światowe i podaż przeważającą nad popytem też powinien tanieć, jest miedź. W 2015 roku jej ceny zmalały o  25 proc. Od szczytu notowań w 2011 roku, gdy za tonę tego surowca otrzymywano 10 tys. dolarów, jej notowania spadły o ponad połowę i teraz tona miedzi kosztuje 4,5 tys. dolarów.

– W tej chwili nie ma mocniejszych przesłanek sugerujących jakieś odbicie, aczkolwiek potencjał spadkowy po tych wielu miesiącach przeceny też jest już ograniczony  prognozuje Marcin Kiepas  z Admiral Markets. Stąd też nasz scenariusz bazowy na 2016 rok, to niewielkie spadki cen miedzi ze stabilizacją cen. Natomiast, jeżeli szukać już odbicia na miedzi, to raczej będzie to 2017 rok.



Tagi:
źródło: